Devlet Tiyatroları sınavında sonuçlar için tarih verildi

Devlet Tiyatroları sınavında sonuçlar için tarih verildi

Nisan ayında yapılan sınavın sonuçları halen açıklanmadı...

İleri Haber

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Devlet Tiyatrolarına 119 personel alımı için nisanda yapılan sınav sonuçlarının bu ay sonu açıklanacağını söyledi. CHP’li Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Bu kadar beklenildiğine göre liyakat konusunda Kültür Bakanlığı çok titiz çalıştı demektir. Bu bekleyiş dileyelim ki hüsran yaratmasın” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Merkez ve taşra teşkilatı İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Konya, Sivas, Trabzon ve Van Tiyatro Müdürlüklerinde görev yapacak 81’i sanatçı, toplamda 119 teknik personelin işe alımı için sınav yapılacağı 5 Şubat’ta yayımlanan Resmi Gazete’de duyuruldu. Nisan ayında yapılan sınavların sonuçları ise halen açıklanmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Plan Bütçe Komisyonu’nda gündeme getirdiği tiyatro sınavını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Kültür Bakanlığı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada tekrar sordu.

‘TÜGVA’CILAR BULUNAMADIĞI İÇİN Mİ AÇIKLANMIYOR?’

Nurhayat Altaca Kayışoğlu, şubat ayında 81 sanatçı ve toplamda 119 teknik personelin Devlet Tiyatroları’nda görevlendirilmesi amacıyla duyurusu yapılan sınavın nisan ayında gerçekleşmiş olmasına rağmen sonucunun neden hala açıklanmadığını merak ettiğini dile getirdiği Meclis konuşmasında, “Personel alımıyla ilgili nisan ayında bir sınav gerçekleşmişti. Ve sonucu açıklanmamıştı. Dün merak etim sordum, hala açıklanmamış. Neden açıklanmadığını tiyatro camiası da biz de merak ediyoruz. Acaba sanatçı olacak TÜGVA’cılar bulunamadığı için mi sınav sonucu açıklanmıyor?” eleştirisi karşılık buldu.

‘AY SONUNA KADAR AÇIKLANACAK’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun sorusuna ilişkin “Devlet tiyatrolarına yeni kadrolarla ilgili sınav sonucu aralık ayı sonuna kadar açıklanmış olacak; Zaten atamaları 1 Ocak 2022 itibarıyla yapılacağı için daha vakit var” cevabını verdi.

‘UMARIZ DAĞ, FARE DOĞURMAZ’

Bu açıklama üzerine CHP’li vekil şu değerlendirmeyi yaptı:

“Umarız, Bakan verdiği tarihte sınav sonucunu açıklar. Bu kadar beklenildiğine göre liyakat konusunda Kültür Bakanlığı çok titiz çalıştı demektir. Bu bekleyiş dileyelim ki hüsran yaratmasın. Dağ fare doğurmasın. Tiyatroya ömrünü adamış, bu uğurda yıllardır kadrosuz çalışmayı göze alan emekçi sanatçılar hak ettiği yerde olsun.”