Devlet Opera ve Balesi'nde müdürler görevden alındı

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara ve Mersin Opera ve Balesi’nin müdürlerini görevden alındı.01-02-2018 10:07

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü’ne yaklaşık bir ay önce atanan tenor Murat Karahan, genel müdürlüğe bağlı Ankara ve Mersin Opera ve Balesi’nin müdürlerini görevden aldı.

Orkestra Şefi Selman Ada’nın yerine Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü’ne 3 Ocak’ta atanan Murat Karahan, Genel Müdür Yardımcısı Serkan Kocadere’nin yerine Başkent Üniversitesi’nin kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın kızı Solmaz Haberal’ı atadı. Ankara Opera Korosu üyelerinden olan Haberal, uzun yıllardır kurumda görev alıyor.

Hürriyet'in aktardığına göre; Karahan, Ankara Müdürlüğü’ne Metin Turan’ın yerine Çetin Kıranbay’ı, Mersin Müdürlüğü’ne ise Ufuk Kasar’ın yerine soprano Bengi İspir Özdülger’i atadı. Önümüzdeki günlerde DOB Genel Müdürlüğü’ne bağlı bulunan İzmir, Antalya ve Samsun müdürlüklerinde de görevden almaların yapılması bekleniyor.

'TAŞERON SANATÇILAR'DAN KADRO TALEBİ

Devlet Opera ve Balesi’nde ‘misafir sanatçı’ titri ile sahne üstünde ve gerisinde çalışan, tenorundan sopranosuna, baletinden konzertmeisterı’na (başkemancı) kadar çeşitli branşlarda, önemli rollerde görev alan sözleşmeli sanatçılar da, Genel Müdür Karahan’dan randevu talep etti. “Ne işçiyiz, ne de memur” diyerek kendilerine “taşeron sanatçı” tanımını yapan sanatçılar, Karahan’a kadro taleplerini aktaracaklar.