Devlet okulunda kayıt parası itirafı: 'Cüzi miktarda...'

Kadıköy Cenap Şahabettin İlkokulu'nda okul yönetiminin kayıt için 5 bin TL istediğini ileri sürüldü. Okul yönetimi iddiaları yalanlayarak cüzi miktarda ücret aldıklarını söyledi.23-08-2019 14:32

Çocuğunu Kadıköy Cenap Şahabettin İlkokulu’na kaydettirmek isteyen veli, okul yönetiminin kayıt için 5 bin TL istediğini ileri sürdü. İddiaları yalanlayan okul yönetimi, “Sadece uzak ilçelerden gelen velilerden cüzi miktarda para istiyoruz” dedi.

Yaşadıklarını BirGün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'e anlatan veli, “Bakanlık eğer bu konunun takipçi olacağı konusunda samimi ise okul aile birliklerinin banka hesaplarını incelesin” diye konuştu. Okul yetkilileri ise iddiaları yalanlayarak “Uzak ilçelerden gelen veliler okul aile birliğimize bağış yapıyor ama kimseye kayıt için bağış şart koşmuyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Öğrenci kaydı için velilerden para talep eden devlet okulları hakkında soruşturma başlatılacak” uyarısının yaptırım içermediği, İstanbul’daki bir okulda yaşananlarla gözler önüne serildi. İddiaya göre, okul çağına gelen çocuğu için Kadıköy Cenap Şahabettin İlkokulu’nun kapısını çalan veliden 5 bin TL kayıt ücreti istendi. Velinin anlattıklarına göre, kayıt işleriyle ilgilenen müdür yardımcısı, “Okul müdürümüzün kesin talimatı var. Ana sınıfı kaydı için 3 bin TL, birinci sınıf kaydı için ise 5 bin TL bağış yapmanız gerekiyor. Bağış yapmazsanız kayıt yaptırma şansınız da yok” dedi.

KİMİN PARA YATIRDIĞINI GÖRÜYORUZ

Müdür yardımcısı, okulun kayıt bölgesinden çok fazla talep gördüğünü, boş kalan kontenjanlara ise kayıt bölgesi dışından bağış yapan ailelerin çocuklarının alındığını ifade etti. Veli, okul yönetiminin kayıt için talep edilen paranın okul aile birliğinin banka hesabına yatırılmasını istediğini söyleyerek müdür yardımcısının “Biz ekstreden kimin para yatırdığını görüp ona göre kayıt yapıyoruz” dediğini savundu.

İddialara ilişkin BirGün’e bilgi veren okul yönetimi, kimseden kayıt için 5 bin TL istenmediğini anlattı. Okulun bulunduğu ilçeden uzak yerlerden gelen velilerden okul aile birliği için “Cüzi miktarlarda” para talep edildiğini ifade eden yetkili, “Ama 1 TL bile bağış yapmayanların kayıtlarını da alıyoruz” dedi. Yetkilinin, “Okul bağışlarla güzel ve tercih edilebilir hale geldi” sözleri de dikkati çekti.

MEB'DEN AÇIKLAMA

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, kayıt döneminde öğrenci velilerinden 'zorunlu bağış' veya 'kayıt parası' alındığı, bazı devlet okullarında velilerden alınan para karşılığında ise özel sınıf oluşturulduğu iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, öğrencilerin okul kayıtlarının e-okul sistemi üzerinden yürütüldüğüne dikkat çekerek, "'Zorunlu bağış', 'kayıt parası' diye bir şey söz konusu olamaz. Bu tür haberleri öğrendiğimizde, Sayın Bakanımızın talimatıyla çok ivedi ve ciddi bir biçimde bu tür inceleme ve soruşturmaları başlatmış durumdayız. Özel sınıf iddiaları da bizim kabul edebileceğimiz iddialar değil. Bizler Temmuz ayının ilk haftasından itibaren veli bilgilendirme sistemimiz, e-okul sistemi üzerinden öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimize özellikle öğrencilerin hangi okula kayıtlı olduklarını görürler. Yani kayıt sistemi eskisi gibi birtakım belgeler toplanarak, okula gidilerek başvurulan bir sistem değil. Online bir sistem üzerinden öğrencilerimiz zaten öğrenim çağı geldiğinde bir okul ile ilişkilendirilirler ve o okula artık kayıtlıdırlar" dedi.

'BAKANIMIZIN TALİMATIYLA SORUŞTURMA BAŞLATTIK'

Kayıt döneminde velilerin belge toplamalarına gerek olmadığını vurgulayan Gençoğlu, şöyle konuştu: "Herhangi bir belge toplayarak oraya gitmelerine, yani nüfus cüzdanı, fotoğraf toplayarak gitmelerine gerek yoktur. Dolayısıyla buradan baktığımız zaman, 'zorunlu bir bağış' diye, 'kayıt parası' diye bir şey söz konusu olamaz. Medya aracılığıyla bu tür haberleri öğrendiğimizde, Sayın Bakanımızın talimatıyla çok ivedi ve ciddi bir biçimde bu tür inceleme ve soruşturmaları da başlatmış durumdayız. Zorunlu bir bağış gibi bir durum söz konusu olamaz, olduğunda da gereği yapılacaktır."