Devlet başkanı kendi maaşını düşürdü

Temmuz ayı başında seçilen devlet başkanı ülke ekonomisine yönelik düzenlediği basın toplantısında ilk iş olarak kendi maaşını düşüreceğini açıkladı.16-07-2018 23:53

Meksika’da ay başında açık ara farkla devlet başkanı seçilen solcu Andrés Manuel López Obrador, maaşını yüzde 60 oranında azaltacağını açıkladı. Obrador, aralık ayında görevi devraldıktan sonra, devlet başkanı olarak maaşını ayda 270 bin pesodan 108 bin pesoya düşüreceğini söyledi.

Hükümette tasarruf tedbirlerini devreye sokacağını bir basın toplantısıyla anlatan Obrador, altı yıllık görev süresi boyunca hiçbir yetkilinin de kendisinden fazla maaş almayacağını da açıkladı. Obrador, “Bütçenin herkese ulaşmasını istiyoruz” dedi. Solcu lider, kendisininki de dahil maaşları daha da düşürmek istediğini ancak bazı yeni kabine üyelerinin daha yüksek maaş aldıkları özel sektör ve akademiden ayrılarak yeni hükümette görev alacak olması nedeniyle bunu yapamadığını ekledi.

Yolsuzlukla da mücadele edeceğini vurgulayan Obrador, tüm kamu yetkililerinin malvarlıklarını açıklamak zorunda olacağını söyledi.

ERDOĞAN'A BU YIL İÇİN 4 BİN LİRA ZAM YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı 2017 yılı bütçe tasarısına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 2018 yılı içerisinde tahsis edilen brüt ödenek tutarı yüzde 8.22 oranında artırılarak 591 bin liradan 639 bin 600 liraya çıkarılmıştı. Buna göre Cumhurbaşkanı'nın aylık brüt maaşı 49 bin 245 liradan 53 bin 250 liraya yükselmişti.