DEÜ GSF Dayanışması: Son noktayı biz koyarız, gitmiyoruz!

DEÜ GSF Dayanışması, Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Tınaztepe'ye taşınacağının rektörlük tarafından duyurulmasından sonra 'Son noktayı biz koyarız; Gitmiyoruz!' başlıklı açıklama yayınladı.10-08-2019 16:27

İleri Haber

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dayanışması, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nün Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Tınaztepe'ye taşınacağı duyurmasından sonra 'Son noktayı biz koyarız; Gitmiyoruz!' başlıklı açıklama yayınladı.

Öğrenciler yayınladıkları açıklamada, "Binlerce öğrencinin en temel hakkı olan eğitim hakkını güvence altına alma sorumluluğundan sürekli kaçarak, sanat eğitimini kendi emellerinize alet etmeye veya ortadan kaldırmaya çalıştığınızın farkındayız" diyerek üniversite yönetimine tepkilerini dile getirdiler.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dayanışması tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

SON NOKTAYI BİZ KOYARIZ; GİTMİYORUZ!

Haftalardır İzmir gündeminde yerini koruyan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin taşınması meselesi üzerine, bayram öncesini kollayarak bazı tuhaf açıklamalarda bulunan inşaat limited şirketi ortağı(!) olarak bilinen rektörlük sekreteri ve süreci ısrarla yokuşa süren DEÜ Rektörlüğüne karşı açıklamamızdır;

Sürecin başından itibaren ılımlı bir tavır gösterdiğimizin, makul taleplerimizin ve anayasada güvence altında olan eğitim hakkımızın peşinde olduğumuz kamuoyu tarafından idrak edilmiştir. Ama tüm bu ılımlı tavra karşın, mağduriyetlerin giderilmemesi üzerine artık sabrımız kalmamıştır. Güzel Sanatlar eğitimini herhangi bir şekilde kesintiye uğratacak bir binaya gitmiyoruz.

FARKINDAYIZ!

Binlerce öğrencinin en temel hakkı olan eğitim hakkını güvence altına alma sorumluluğundan sürekli kaçarak, sanat eğitimini kendi emellerinize alet etmeye veya ortadan kaldırmaya çalıştığınızın farkındayız. Üstelik anayasal olarak güvence altına alınmış olan eğitim hakkını savunmak temel sorumluluğunuzken, bunu yerine getirmekten aciz bir yapıda olduğunuz hâlde neden hâlâ o görevde bulunduğunuza anlam veremiyoruz. Bunun sadece fakültemiz üzerinde yoğunlaşan bir uğraş olmadığını, üniversitelerimizi parçalara bölerek, yerlerinden ederek bilimi ve sanatı üniversitelerden def etmeye çalıştığınızı; bilim ile sanatın yerine tanzim manav tezgâhları yerleştirerek eğitimi iyice niteliksiz hâle getirmeyi amaçladığınızı, eğitimi niteliksizleştirme uğraşının genel bir girişim olduğunu, sizin de bu girişimin sadece bir parçası ve hatta önemli bir parçası olduğunuzun farkındayız.

'EĞİTİMCİ KILIĞINDAKİ MÜTEAHHİTLER DEĞİL BİZ KARAR VERECEĞİZ'

Sürecin başından beri; yandaşlara hazırlatılmış, üstelik tamamı kamuoyuna bile açıklanmamış, açıklamaktan nedense sürekli kaçınılmış deprem raporlarının tamamını derhâl göstermenizi bekliyor ve bağımsız bir kurum olan TMMOB’un ücret bile talep etmeden aynı testleri yapma teklifini kabul etmenizi öneriyor, binaların sağlam mı, çürük mü tartışmalarının sona ermesi adına size bir fırsat sunuyoruz.  Bizleri muhatap almadan başınıza buyruk ve sorumsuzca hareket ederek kamuoyundan ısrarla sakladığınız planlarınızı bir şekilde, bu fakültenin gerçek sahipleri olan bizlere rağmen yürürlüğe sokma uğraşında olduğunuzu biliyoruz ve bu uğraşları geçmişte MSGSÜ’nün taşınmaya çalışılmasından, KOÜ Konservatuvar’ın sessizce taşınmasından, ODTÜ'deki ağaç kıyımından, Hacettepe'yi bölme çalışmalarından, Ege’den, YTÜ’den ve diğer talan faaliyetlerinden tanıyoruz. Hukuksal bir boyuta taşınmış bu meseleyi, henüz hukuk bile kararını vermemişken nedeni bilinmeyen bir ısrarla nihâyete erdirmeye çalışmanızı rant hayalleri içinde olmanızdan başka bir düşünceye yoramıyor, idari görevlerinden alınan hocalarımızın görevlerine iadelerini hâlâ bekliyoruz. Fakülte Tanıtım Günleri adı altında aday öğrencilere dağıtılan broşürlerde, mevcut GSF binasının olanaklarından bahsederek aday öğrencileri ve toplumu yanıltmaya çalıştığınızı nasıl açıklayacaksınız merakla bekliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önerilerine kulak tıkadığınızı, geçiştirdiğinizi, kamuoyunda yanlış bir algı yaratmaya çalıştığınızı biliyoruz. Fakültemizin geleceğine, nerelere çalıştığı belli olmayan ama eğitimi kendi çıkarlarına uygun şekilde düzenleme cüretini kendinde bulan eğitimci kılığı altına saklanmış müteahhitler değil bizler karar vereceğiz.

Bu doğrultuda sürecin başından beri haklı olan mücadelemizi desteklemiş tüm öğrencilere, mezunlarımıza, hocalarımıza, sivil toplum kuruluşlarına ve halkımıza dayanışma çağrımızı tekrarlar,  haklı mücadelemizi sürdürdüğümüzü kamuoyuna saygıyla duyururuz.


DEÜ GSF DAYANIŞMASI