Destici: Yüzde 40 önerisi gayri ciddi

Cumhur İttifakı'nın ortaklarından BBP'nin Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilme oranının yüzde 40'a indirilme önerisine kaşı çıktı.02-10-2019 13:31

AKP'li Faruk Çelik’in Cumhurbaşkanı'nın 50+1 yerine yüzde 40 ile seçilmesine ilişkin önerisi hakkında konuşan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Ben bu işi sulandıracağını düşünüyorum. Gayri ciddi olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum" dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme dair açıklamalarda bulundu. AKP'li Faruk Çelik’in Cumhurbaşkanı'nın 50+1 yerine yüzde 40 ile seçilmesine ilişkin önerisiyle ilgili kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayan Destici, şunları söyledi:

"Eğer sistem değişmişse 50 üzeri oy bu sistemin ruhunu ifade ediyor. Yani halkın, toplam seçmenin yarısından bir fazlasını aldığınız zaman sizin meşruiyetiniz tartışılmaz. Ama siz yüzde 50’nin altında seçildiğiniz zaman, bu sistemden bahsediyorum, parlamenter sistemden bahsetmiyorum, yüzde 50’nin altında seçildiğiniz zaman kim olursa olsun her zaman tartışılır hale gelirsiniz. Çünkü halkın, çoğunluğunun desteğini almamış olursunuz. Bu sistemin en önemli özelliği halkın çoğunluğuyla yani en azından bir fazlasıyla iktidara gelmektir.

Bence bunu tartışmak yerine bu sistemin hangi eksiklikleri var, toplumun bu sistemden nelerin değişmesini istiyor, kuvvetler ayrılığının tam olarak işlemesi için hangi düzenlemelerin yapılması gerekiyor, bunları konuşmak lazım. Mesela siyasi partiler yasasının demokratikleştirilmesi, seçim kanununda barajın kaldırılması, oranın demokratikleştirilmesi gibi… Bu hususların konuşulması gerekiyor. Ben şahsen bunu ciddi bulmam, doğru da bulmam. O zaman bu sistem özelliğini kaybetmiş olur, ciddiyetini kaybetmiş olur, sulandırılmış olur. 40 olmadı hadi bu sefer de 30 düşürelim mi diyeceğiz yani. Dolayısıyla ben bunu doğru bulmuyorum bu tartışmayı da doğru bulmuyorum, gayri ciddi buluyorum.

Daha ciddi meselelerimiz var bu meseleleri konuşmalıyız, bunlara çözüm üretmeliyiz hep birlikte."

ERDOĞAN MUHALEFETİ İŞARET ETMİŞTİ

Erdoğan dün Meclis çıkışında,  “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 50+1 oy oranı yerine yüzde 40 olsun” önerisinin partinin hafta sonu yapılacak Kızılcahamam kampında ele alınıp alınmayacağı sorusunu yanıtlamıştı. Erdoğan, “Bu konunun konuşma yeri Meclis’tir. Anayasa değişikliği gerektirir. Nerede konuşulur, burada. Biz sadece iktidar olarak ön hazırlığı yaparız. Ön hazırlığımızı buraya getirebiliriz. Onun için de tabii iktidarı ile muhalefeti el ele vererek gerçekleştirebiliriz” demişti. Bu konudaki kişisel fikrinin sorulması üzerine Erdoğan, “Milletin onay verdiği şeyi bir daha getirmek milleti yorar” yanıtını vermişti.