Dersimli Ekolojistler: Kutsal Mekanlarımız Yakılıyor

“Doğamız kutsallığımızdır” diyen Dersim’deki ekolojistler, her geçen gün yayılan orman yangınlarının hala söndürülmemesine tepki göstererek, “Havadan müdahale edilmezse köylere kadar sıçrayacak, yaşam alanları yok olacak, insanlar göç etmek zorunda kalacak” diyor.21-08-2018 12:00

Foto: Evrensel

Dersim’de askeri operasyonlar sonucu çıkan orman yangınları her geçen gün daha da geniş bir alana yayılıyor. Yetkililerin müdahalede bulunmadığı ifade dilen yangınlar, gönüllülerin yoğun çabasına rağmen de hala söndürülemedi. “Doğamız kutsallığımızdır” diyen Dersim’deki ekolojistler, yangınların söndürülmemesine tepki gösterdi.  

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Bilir, her yıl olduğu gibi bu yıl da ormanların yakıldığını belirterek, Dersim’de orman yangınlarının gelenekselleştirildiğini kaydetti. Bilir, geçen yıl orman yangınların Ağustos ayında başladığını ve bu yılda da aynı tarihe denk getirilmesinin tesadüf olmadığını vurgulayarak, orman yangınlarıyla halka gözdağı verildiğini söyledi.  

KUTSAL MEKANLAR YAKILIYOR

Orman yangınların sindirme politikasının bir parçası olduğunun altını çizen Bilir, “Yakılan ormanlar bizim ciğerlerimizdir. Ekosistemimizi bozmak istiyorlar. Ancak bundan sonuç alamayacaklar. Yıllardır ormanlarımız yakılıyor, yangınlarla hiçbir sonuç almadılar, almayacaklar da. Orman yangınlarının çıktığı bölgelerde kutsal mekanlarımız var. Onlar da yangılarla yok edilmeye çalışılıyor. Her yıl orman yangınları olsa bile Dersim halkına diz çöktüremeyecekler” şeklinde konuştu.  

‘ARTIK YETER’

Dersim Ekoloji Meclisi Üyesi Meral Uc da, yanan yerlerin kutsalları mekânları olduğunu belirterek, her yıl onlarca hektarlık alanın kül olduğunu söyledi. Ormanlarının yakılarak katledilmesine artık tahammül edemediklerini ifade eden Uc, “Yeter artık” diyerek isyan etti.  

‘YERLEŞİM YERLERİNE SIÇRAYACAK, GÖÇ BAŞLAYACAK’

Dağlık olması nedeniyle gönüllülerin yangınları söndürmede zorluk çektiğini kaydeden Uc, yangınların söndürülmesi için havadan müdahalenin şart olduğunu söyledi. Uc, “Havadan müdahale edilmezse, köy ve evlere kadar yangınlar sıçrayacak. İnsanların yaşam alanları yok olacak. İnsanlar göç etmek zorunda kalacak” dedi.

‘DOĞA İNANCIMIZIN TEMELİDİR’

Munzur Özgür Aksın aktivistlerinden Kenan Yiğit de “Devletin görevi ormanları yakmak değil, korumaktır” diyerek tepki gösterdi. MA'nın haberine göre “Her yıl ormanlarımızın yakılmasının acısını çekiyoruz” diyen Yiğit şunları söyledi:

“Doğaseverler olarak bu yangınlara dur demeliyiz. Dünya buna sessiz kalmamalı. İnsanlığın da temel görevidir. Doğa Alevilikte kutsaldır. İnancımızı doğadan alıyoruz. Doğanın her şeyine saygı duyarız. Doğa inancımızın temelidir. Yangınlarla inancımıza yönelik tahammülsüzlüktür.”