Dersim’deki ‘katliam ihalesi’ tepkiler üzerinde iptal edildi

Dersim'de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılan dağ keçilerini avlatma ihalesi yurttaşların tepkisi üzerine iptal edildi.11-07-2020 17:57

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, Dersim'de kutsiyet atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için açtığı 'katliam ihalesini' yurttaşların tepkisi üzerine iptal etti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden ihale ile ilgili yapılan açıklamada "13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün açıklaması şu şekilde:

“Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir.Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur."