Dersim'deki çocuk istismarında iki kişi daha tutuklandı

Dersim'in Pertek ilçesinde en az 5 erkek çocuğun istismar edildiğinin ortaya çıkması üzerine mahkemeye çıkarılan iki kişi daha tutuklandı.10-01-2020 09:50

Dersim'in Pertek ilçesinde bilgisayar, cep telefonu satış ve tamiriyle uğraşan 40 yaşındaki Harun Y.'nin bilgisayarında 2 kişi ile birlikte istismar ettiği erkek çocuklara ait görüntülerin çıkması üzerine çıkarıldığı mahkemece tutuklanmasının ardından, bugün ifade işlemi tamamlanan diğer 2 şüpheli de mahkemece tutuklandı. İsimleri açıklanmayan tutuklu 2 kişinin, önceki yıllarda Harun Y.’nin cinsel istismarına uğradıkları iddia edildi.

Pertek’te Harun Y.’nin çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ihbarı üzerine İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince çalışma başlatıldı. Bu kapsamda harekete geçen ekipler, yaptıkları incelemenin ardından Harun Y. ile ismi açıklanmayan 2 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan Harun Y.’nin telefon ve bilgisayarında jandarma ekiplerince yapılan incelemede çok sayıda erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu görüntülere ulaşıldı. Jandarmadaki sorgunun ardından Harun Y. çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, diğer şüphelilerin sorgusunun ise sürdüğü öğrenildi. İsmi açıklanmayan diğer şüpheliler, jandarmadaki sorgusunun tamamlanmasıyla bugün çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

TUTUKLANAN 2 ŞÜPHELİYİ DE İSTİSMAR ETMİŞ

Jandarmanın yürüttüğü soruşturma kapsamında, isimleri açıklanmayan ve tutuklanan 2 şüphelinin önceki yıllarda Harun Y.’nin istismarına uğradıkları iddia edildi. Jandarma ekipleri, Harun Y.’nin cep telefonunda yaptığı incelemede şu ana kadar 5 erkek çocuğun istismar edildiğini tespit etti.

KIZ ÇOCUĞUNA CİNSEL İSTİSMARDA TAKİPSİZLİK ALMIŞ

Ekipler, soruşturmayı sürdürürken, Harun Y.’nin 2018’de Pertek’te zihinsel engelli bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla Pertek Cumhuriyet Savcılığı’nca hakkında takipsizlik kararı verdiği öğrenildi. Harun Y. hakkında verilen takipsizlik kararının, yeni başlatılan soruşturma kapsamına alınacağı bildirildi.