Dersim’de ‘afet bölgesi’ ilan edilen 8 köy için yıkım kararı

Ovacık Kaymakamlığı, “afet bölgesi” ilan ettiği 8 köyün boşaltılmasına ve yıkılmasına karar verdi.31-07-2019 20:21

Dersim'in Ovacık Kaymakamlığı, ilçeye bağlı Arslandoğmuş, Gözeler, Yeşilyazı, Kuşluca, Yarımkaya, Yaylagünü, Molaaliler ve Buzlutepe köylerini “afet bölgesi” ilan etti.   Alınan bu karar sonrası söz konusu 8 köyün muhtarlıklarına yollanan tebligatlarda, afet bölgesi ilan edilen köylerinin boşaltılması ve var olan evlerin yıkılması gerektiği ifade edildi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Ovacık Kaymakamı Selçuk Haskırış imzası ile köy muhtarlıklarına gönderilen 16 Haziran tarihli yazıda şu ifadeler yer aldı:

“7269 sayılı kanunun 14. Maddesinde “Belediyesi olan yerlerde belediyeler, olmayan yerlerde ihtiyar meclisleri bu yasaklanmış afet bölgesi hükmünü uygulamakla görevlidir. Hilafına hareket edildiği takdirde, mevcut ve yapılmakta olan binalar, yıkma parası yıkıntı malzemeden karşılanmak, yetmemesi halinde kalan kısmı afetler fonundan tamamlanmak üzere vali ve kaymakamların emri ile yıktırılır” hükmü gereğince vatandaşların bölge kararı bulunan alanlardaki bütün konutların yıktırılarak konu ile ilgili olarak, ekli listelerde adı geçen vatandaşlarımıza tebliğ edilerek Tebliğ ve Tebellüğ Belgelerinin İvedilikle Kaymakamlığımıza gönderilmesi, konu hakkında ayrıca Kaymakamlığımıza bilgi verilmesini rica ederim.”