Dersim yanıyor, atanmışlar söndürmeyi engelliyor!

Dersim’in Ovacık ve Hozat ilçeleri arasında önceki gün çıkan ve ekiplerin müdahalesi ile söndürüldüğü belirtilen ‘örtü yangını’ yeniden başladı. Ovacık’ta devam eden yangına ilişkin açıklamalarda bulunan Dersim Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Bölgeye girmek isteyince, Ovacık Kaymakamı üzerimize yürüdü. Bu yangına müdahale edilmesi gerekiyor” dedi.27-08-2021 21:13

Dersim’in Hozat ve Ovacık ilçeleri arasında bulunan Tanzi Deresi mevkiinde çıkan örtü yangınlarının söndürülmesi için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, kente bağlı Ovacık ve Hozat ilçeleri arasında yer alan Buzlutepe köyü mevkiinde başlayan örtü yangının ekiplerin çalışması sonucu 25 Ağustos günü akşam saatlerinde söndürüldüğü ifade edildi.

VATANDAŞIN YANGINA MÜDAHALE ETMESİ ENGELLENİYOR

Aynı bölgenin batısında bulunan Tanzi Deresi üzerindeki üç aynı noktada da dün küçük çapta tekrar örtü yangını çıktığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yangını söndürme ve soğutma çalışmaları Orman İşletme Müdürlüğümüz, jandarmamız, İl Özel İdaremiz ekipleri ve ihtiyaç duyulan ilçe itfaiye belediyeleri ekiplerince devam etmektedir. Bölge görevli olmayan vatandaşlarımız için risk taşıdığından vatandaşlarımızın İlçe Kaymakamlığımızın izni haricinde alana girmemeleri ve bu hususta görevlilerimize yardımcı olmaları rica olunur.”

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık’ta 10 gündür devam eden yangına ilişkin, “Yangına müdahale etmek istediğimizde güvenlik nedeniyle o bölgeye giremeyeceğimize dair il makamınca bize bildirildi. Ovacık kaymakamı bölgeye gelerek hiç kabul edilemez bir üslup tarzla üzerimize yürümesi… Eğer bu tür durumlarda köye girerseniz, gerekirse kaymakamlığı bırakır, size sıkıntı olacağına dair tehditvari üslupla bölgeye girmemizi engellemeye çalıştı” dedi.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, bugün; Ovacık-Hozat bölgesinde Buzlutepe mevkiinde çıkan orman yangınına ilişkin açıklama yaptı. Maçoğlu, şunları söyledi:

‘BU YANGINLAR ANCAK HAVA DESTEKLİ SÖNDÜRÜLÜR’

“Yangın haberini aldıktan 10 gün sonra, hala müdahale edilmediğini daha da çok büyüdüğünü; Buzlutepe köyüne 1 kilometre kadar yaklaştığını, dün köylülerle yapılan görüşmeler sonrasında teyit edildi. Bizler bu süreçte Türkiye’de olan bütün yangınların insanların içini nasıl acıttığını biliyoruz. Bugün bu topraklarda bir yangın var.

Yangına müdahale etmek istediğimizde, güvenlik nedeniyle o bölgeye giremeyeceğimize dair il makamınca bize bildirildi. Bizler biliyoruz ki; bu tür bu kadar sarp alandaki yangınların ancak ve ancak hava destekli söndürmeyle olacağını. Yine de orman müdürlüğüne ait çalışan arkadaşlarımızın denetiminde bu yangınlara da müdahale edilebileceğini de biliyoruz.

Bizlerin talebi şu; burada bir yangın var. O yangın alanında bütün canlıların yaşam hakkı yok oluyor. Sonlandırılıyor. Bitkiler, orman yok oluyor. Bakın gördüğünüz üzere en az 5-6 kilometrelik bir alanda bir yangın var. Bu yangına müdahale edilmesi gerekiyor.

‘OVACIK KAYMAKAMI ÜZERİMİZE YÜRÜDÜ’

Dün saat 2 civarında o bölgeye gitmek istediğimizi, ancak Bilgeç Karakolu’nda o bölgeye sivillerin gidemeyeceğini, ben belediye başkanı olduğumu söylememe rağmen o köye gidilemeyeceğine dair bir engelleme oldu. Valilikle yapılan görüşmeler sonrasında, o köylere gidilebileceğini ancak, yangın bölgesinde güvenlik açısından sakıncalı olduğu için oraya gidilemeyeceğine dair izin çıkarıldı. Köylere giderken 2 saate yakın köye giremedik.

Ovacık Kaymakamı bölgeye gelerek hiç kabul edilemez bir üslup ve tarzla üzerimize yürümesi, ‘Eğer bu tür durumlarda köye girerseniz, gerekirse kaymakamlığı bırakır, size sıkıntı olacağına’ dair tehditvari üslupla bölgeye girmemizi engellemeye çalıştı.

ÇEVRECİLER, STK’LAR ORAYA GİDİP MÜDAHALE ETMEMİZ GEREKİYOR

Bizim derdimiz belli, görüyorsunuz, büyük bir yangın var. Bu yangın rüzgarın etkisiyle de büyümeye devam ediyor. Bugün Buzlutepe’nin bir mezrasına şu an da yangın ulaştı. Orada 5 konut, 5-6 sürü sahibi ve arıcılar o bölgede. Şu yangın söndürülsün. Yüzlerce börtü böceğin yok oluşu. Bunu hepimiz görüyoruz. Bugün valilik de görüyor. Bugün kaymakamlık da görüyor. İstediğimiz şu ki; orada bir güvenlik sorunu söz konusuysa o zaman Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait arkadaşlarımızın denetiminde bizler, çevreciler, STK’lar oraya gidip ona müdahale etmemiz gerekiyor. Sadece insan gücüyle değil, hava müdahalesinin olması şart.”

TİP EKOLOJİ BÜROSU: DEVLET KURUMLARI YANGINI DEĞİL, SÖNDÜRMEK İSTEYENLERİ ENGELLİYOR

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ekoloji Bürosu da devam eden yangınlarla ilgili Dersim Belediyesi, Hozat Belediyesi ve Dersim Dernekleri Federasyonu ile yapılan görüşmeler sonucunda bir açıklama yaptı.

Devlet kurumlarının yangını söndürmekten çok yurttaşları, seçilmiş demokratik kurumları kurumları engellemek için çaba gösterdiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

- Derin vadiler ve engebeli arazi yapısına sahip yangın bölgesinde hem havadan müdahalenin, hem de OGM müdürlüğünün personelinin karadan müdahale çalışmaları yetersiz olduğu,

- Ovacık’ın Hinzori, Camurek ve Kakber mezralarındaki yangın alanına doğru yol açma çalışmaları imkansızlaştığı gerekçesiyle durdurulmuştur. Kakber'deki yangının köyün 1,5 km yakınına eriştiği bilgisi edinilmiştir.

Yangına müdahalede yetersizlik bu kadar açıkken bölgede yaşayan ve arazi yapısını bilen yöre insanının, yerel kurumların ve gönüllülerin yangın söndürme çalışmalarına katılmaları engellenmekte, Dersim’deki İl ve İlçe Belediye yetkililerinin yangın bölgesinde faaliyet ve temasları keyfi bir şekilde sınırlandırılmaktadır.

Görülüyor ki iktidarın atanmış valilik ve kaymakamlık makamları, yangına müdahale için göstermeleri gereken çabanın çok daha fazlasını yurttaşları, seçilmiş demokratik kurumları kurumları engellemek için göstermekte, kamuoyunun bilgiye erişimini kısıtlamaktadır.

Ormanlarımız, doğal varlıklarımız iktidarın siyasi çıkarlarına kurban edilemez. Yangın söndürme çalışmaları, gönüllülerin katkılarını da alarak derhal hızlandırılmalı, kamuoyuna gerekli bilgilendirme yapılmalıdır.