Dersim trafik canavarını yendi

Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı'nın Ocak- Eylül döneminin trafik bilançosuna göre ölümlü trafik kazalarının olmadığı tek il Dersim.02-11-2017 09:18

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı, Ocak-Eylül döneminin trafik bilançosunu açıkladı.

Araştırmaya göre bu yılın Ocak-Eylül döneminde meydana gelen 306 bin 813 kazada, 2 bin 722 kişi olay yerinde hayatını kaybetti. Türkiye’de en çok ölümlü kaza İstanbul’da yaşanırken, Dersim’de ölümlü trafik kazası meydana gelmedi. Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı yetkilileri, Dersim’de ölümlü kaza olmamasının nedenini sürücülerin eğitimli ve duyarlı olmasına bağladı.

DERSİMLİLER TRAFİK KURALLARI KONUSUNDA ÇOK DUYARLI

Tunceli Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü İsmail Çelik, Dersim’deki sürücülerin ve halkın trafik kurallarına uyma konusunda çok duyarlı olduklarını ve eğitimli bir toplum olduğu için herkesin birbirini denetlediğini, bu nedenle trafik kazası oranının Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi.

Dersim’de son 10 aylık zaman içerisinde 71 trafik kazasının meydana geldiğini belirten Çelik, “Elimizdeki son istatistiklere göre Tunceli’de son 10 aylık dönemde 71 trafik kazası yaşanmış, bu kazalar sonucunda 137 vatandaşımız hafif yaralanmıştır” dedi.

‘SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRİYORLAR'

Konuyla ilgili konuşan Dersimliler ise trafik kazası oranının düşük olması ve 10 aylık dönemde ölümlü trafik kazasının yaşanmamasının eğitimli toplumdan kaynaklandığını söyledi. Dersimli Celal Karagöz, çocuk, genç, yaşlı herkesin Tunceli’de duyarlı ve eğitimli olduğunu belirterek, “Ölümlü kaza niye yaşanmıyor? Onu söyleyeyim. Birincisi Dersim insanının eğitim düzeyinin yükselmesi ve burada gelecek sorumluluklarını yerine getirmeleri.

Kazalarda aşırı hız yapmamaları, trafik levhalarına, kurallarına uyma ana sebeptir. İkincisi, burada yapılan trafik ışıklandırmaları, çarşı merkezinde özellikle ölümlü kazanın yaşanacağı yerlerde yapılan trafik ışıklamaları bu kazaların önüne geçti. Bunun dışında çok fazla kontrol de yok. Aslında insanların bilinci kendi yerinde” şeklinde konuştu.

DHA’nın haberine göre kadın sürücü Bahar Yıldız ise, trafik kurallarına herkesin uyduğunu ve kadınların trafikte hiç zorlanmadığını belirterek şöyle konuştu: “Diğer şehirlerde, özellikle kadın sürücüleri sıkıştırıyorlar. Ama Dersim’de herkes eşit, kadın-erkek sürücü fark etmiyor. Hatta kadın sürücüye karşı daha nazik bir davranış söz konusu. Hiçbir sıkıntı yaşamadan kurallara uyarak, Dersim’de araç kullanabiliyorum.”