Dersim 13 gündür yanıyor | Ovacık'taki Buzlutepe köylüleri: Yangın 600 metre yakınımızda

Yangın bölgesine gitmek isteyen belediye başkanları bölgeye sokulmazken, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu havadan müdahale yapılması çağrısında bulundu. Yangının 13. gününde havadan müdahalenin başladığı bilgisi geldi.29-08-2021 19:05

Dersim'in Hozat ve Ovacık ilçeleri arasında başlayan orman yangını, 13. günü geride bıraktı. Valilik, bölgenin vatandaşlar için tehlikeli olduğunu söylerken bölgeye gitmek isteyen belediye başkanlarına izin verilmedi. Ovacık ilçesi Buzlutepe köylüleri, "Yangın 600 metre yakınımızda" dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Kayhan Ayhan'ın haberine göre, yangın Ovacık ilçesine bağlı Buzlutepe köyünün Hınzori ve Çamurek mezralarına ulaştı. Köylüler “Valilik ‘söndürdük’ diyor ya buyrun söndürdükleri ortada. Hozat’tan başlayan yangın buralara kadar uzandı yeterli müdahale yapılmadığı için. Köyümüze 600 metre kadar yaklaştı. Yangın için yol açma çalışması yapılıyordu ancak sonra başka yerden yapılacak diye yarıda kestiler. Öncelikle yerleşim alanı yakınından başlayarak yangına müdahale edilmelidir. Bölge engebeli bir arazi olup yangın söndürme uçak veya helikopter müdahalesi şarttır” ifadesini kullandı. 

'HAVADAN MÜDAHALE ŞART'

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu  “Buzlutepe köyü arka tarafında hiçbir müdahale göremedik. O bölgede yanan yerler kendiliğinden söndüğü için bu açıklama geliyor. Yeterli bir müdahale yok. Havadan müdahale şart” diye konuştu.

Yangın bölgesine gitmek isteyen Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik ve avukat Barış Yıldırım’a ise izin verilmedi. Başkanlar yaptıkları açıklamada öncelikle havadan müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı. 

MUNZUR VADİSİ'NDE YENİ ORMAN YANGINI

Orman yangını 13 gündür devam ederken, Munzur Vadisi'nde yeni bir orman yangını çıktı.

Dersim merkez ve Ovacık ilçesi arasında yer alan Munzur Vadisi'nde bulunan Fırtına Veli Çeşmesi bölgesinde orman yangını çıktı. Yangın, rüzgarın etkisiyle yayılıyor. Yangından yükselen dumanlar birçok noktadan görülüyor.

Hozat ilçesindeki orman yangını ise halen devam ediyor. 13 gündür devam eden yangına bugün havadan müdahale başladı.