Depremde en çok hasar alan iki köye yardımlar ancak sabah ulaştı!

Göçük altında bulunanların çıkarıldığı köylerde, evleri yıkılan yurttaşlara ise ancak sabah saatlerinde erzak, battaniye, çadır ve tulum gibi yardım malzemeleri ulaştı. Yurttaşlar geceyi, yoğun yağıştan kendi imkanlarıyla korunmaya çalışarak geçirmek zorunda kaldı.15-06-2020 19:54

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

Merkezüssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5.7’lik depremde en çok hasar gören Yedisu’nun Elmalı ve Dinarbey köylerinde birçok ev ve ahır yıkılırken, yurttaşlar yağmurlu geceyi kendi imkanlarıyla geçirdi. Bu sabah yardımların ulaştığı köylerde, depremin verdiği hasarın boyutları da ortaya çıktı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde dün 17.24'te 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde bir kişi hayatını kaybederken, yaralanan 18 kişi de hastanelere kaldırıldı.

ÇOK SAYIDA EV VE AHIR YIKILDI

Depremde en çok hasarı Yedisu ilçesinin Elmalı ve Dinarbey köyleri gördü. Çok sayıda evin ve ahırın yıkıldığı köylere ilişkin bölgeden ulaştığımız kaynaklar, depremden sonra jandarmanın yaklaşık bir saat sonra bölgeye intikal ettiğini iletti.

YARDIMLAR ANCAK SABAH ULAŞTI

Göçük altında bulunanların çıkarıldığı köylerde, evleri yıkılan yurttaşlara ise ancak sabah saatlerinde erzak, battaniye, çadır ve tulum gibi yardım malzemeleri ulaştı. Yurttaşlar geceyi, yoğun yağıştan kendi imkanlarıyla korunmaya çalışarak geçirmek zorunda kaldı.

HAYVANLAR DA HAYATINI KAYBETTİ

Depremde ahırların yıkılması nedeniyle çok sayıda hayvan da hayatını kaybetti.

‘AA MUHABİRLERİ İNSANLARI RÖPORTAJA ZORLADI’

Öte yandan köylülerden biri, depremin ardından köylere gelen bazı muhabirlerin, depremin şokunu henüz atlatamamış yurttaşları röportaja zorladığını anlattı.

Depremzede yurttaş şunları söyledi:

“Anadolu Ajansı’nın bazı muhabirleri deprem olduktan hemen sonra zorla insanlardan röportaj almaya çalışıyordu. Birisi hemşehrim konuşmak istemediğini, hatırlamak istemediğini söylediği halde onu röportaja zorladı. Yine bir diğeri, bu sabah yardım için getirilen erzakları, hemşehrilerin yemelerine ya da erzağı alıp gitmelerine izin vermeden ‘sen şuraya geç, sen şunu ye’ diye çekim yapmaya çalıştı.”

Depremin ardından köylerin durumu böyle görüntülendi: