Deprem önergesi AKP'li ve MHP'li vekillerin oylarıyla reddedildi

AKP'li ve MHP'li milletvekilleri, okulların depreme dayanıklılığının artırılması amacıyla MEB bütçesinin 10 milyar TL yükseltilmesi talebine ret oyu verdi.05-11-2020 12:53

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin, okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yatırım bütçesinin artırılması talebiyle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na sunduğu önerge, komisyonun AKP ve MHP’li üyelerinin ret oyu ile geri çevrildi.

HDP milletvekilleri Garo Paylan, Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlu, “Okulların deprem güvenliğinin sağlanması için MEB bütçesi 10 milyar TL artırılsın” önergesini önceki gün toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sundu. MEB’in yatırım bütçesinin sınırlı olduğunu ifade eden HDP’li Garo Paylan, “Okullarımızın gerek depreme güvenli hale getirilmesi için gerekse çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim alabilmesi yatırım bütçenizin artırılmasını öneriyoruz. MEB yatırım bütçesinin 10 milyar TL artırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Teklif, komisyonun AKP ve MHP’li üyelerinin oyları ile reddedildi.

ATAMA ÖNERGESİNİ DE REDDETTİLER

Reddedilen bir diğer önerge ise “200 bin öğretmenin atanabilmesi için MEB’e 20 milyar TL kaynak verilsin” önergesi oldu. Garo Paylan, MEB’in yalnızca emekli olan öğretmenlerin yerine atama yapabileceğini söyleyerek “Bu bütçeyle ek öğretmen ataması yapılamıyor” dedi. Önerge ile 200 bin öğretmen ataması yapılabilecek 20 milyar TL’lik kaynağın eğitim bütçesine aktarılmasını teklif ettiklerini belirten Paylan, ''Yüz binlerce öğretmen bekliyor, gelin bütçeyi 20 milyar TL artıralım, 200 bin öğretmenin atamasını hep beraber yapalım” ifadelerini kullandı. Komisyonun AKP ve MHP’li milletvekilleri, bu önergeye de ret oyu verdi.

'MİLLİ EĞİTİM BAKANI DA BİZİMLE HEMFİKİRDİ'

Önergelerin reddedilmesini BirGün’den Mustafa Mert Bildircin'e değerlendiren Paylan, “Ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerimiz içinde yaşamına son verenler var” dedi. Bakanlık bütçesinin, “Saraylara ve yandaşlara giden kaynakların bir bölümü kesilerek” artırılabileceğini belirten Paylan, “Milli Eğitim Bakanı da bizimle hemfikirdi ancak AKP’li ve MHP’li üyeler, ‘Hayır’ dedi” diye konuştu.