Deprem incelemeleri: 172 yıllık bina sağlam, 40 yıllık bina hasarlı

Geçen hafta gerçekleşen 5.8'lik depremin ardından yapılan incelemelerde Üsküdar’da 172 ve 88 yıllık iki okul binası sağlam, 40 yıllık bina hasarlı bulundu.02-10-2019 09:57

İstanbul’u sarsan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından ağır ve orta dereceli hasar gören 29 okulun öğrencileri dünden itibaren çevre okullara ‘deprem misafiri’ olarak kabul edilmeye başlandı.

Bazı okullar kapasiteleri az olduğu için zaten zorlanırken, deprem nedeniyle gelen öğrencilerle birlikte daha da kalabalıklaştı. Bu sebeple kapasitesi zorlanan okullar mecburen ikili eğitime geçti. Önceki gün sabahçı olduğunu öğrenen çok sayıda öğrenci, dün sabah 08.00 sıralarında okula gitti. Hazırlıksız yakalanan bazı okullar ise yeni gelecek öğrencileri kabul etmek için süre istedi. Zorunlu okul değişikliği öğrencileri de velileri de mutlu etmedi. Daha uzak okullara gönderilen öğrencilerin velileri bütçelerine eklenen servis ücretleri nedeniyle sıkıntıya düştüler.

Hürriyet’ten Aziz Özen’in haberine göre, Üsküdar Burhan Felek Anadolu Lisesi’nin yaklaşık 40 yıl önce yapılan binasında depremden sonra hafif hasar tespit edildi. Burhan Felek Anadolu Lisesi öğrencilerinin bir kısmı aynı bahçede bulunan 172 yıllık tarihi binada, yaklaşık 200 öğrencinin bulunduğu 12. sınıflar ise daha önce Paşakapısı Adliyesi olarak kullanılan Aziz Mahmud Hüdayi Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde eğitim görmeye başladı.

İmam-Hatip lisesindeki öğrenciler de geçici olarak Üsküdar’daki Atik Valide İmam Hatip Ortaokulu’na gönderildi. Velilerden Esra Tok, “Çocuğum 12. sınıfta. Daha önce tekli eğitim varken, şimdi sabahçı ve öğlenci şeklinde yaptılar. Çok uzaktan gelen öğrenciler de var. Onlar için bu şekilde çok zor olacak. Çoğu veli nakil almak istiyor. Bize herhangi bir açıklama yapılmadı. Çocuklarımız daha önce sabah saat 08.00’de derse girip öğlen 14.50’de çıkıyorlardı. Şimdi ise sabah saat 07.00’de derse giriyorlar.

Öğleden sonra gelen çocuklar akşam geç saatte çıkıyorlar. Ya bu bina olmasaydı biz nereye gidecektik. 172 yıllık tarihi bina hala sağlamken, yaklaşık 40 yıl önce yapılan bina ise hasar görüyor” dedi. Bazı velilerin çocukların nakillerini almak için okula müracaat ettikleri öğrenildi.