Deprem fırsatçılığı: Elazığ'da ev kiraları iki katına çıktı!

Sokak sokak kiralık ev aradıklarını anlatan bir yurttaş, "Deprem öncesi 700 lira olan eve şimdi 1500 lira istiyorlar. Bin lira olan ev için de 2 bin lira talep ediyorlar" dedi.29-01-2020 17:18

Elazığ’da 6,8’lik depremin ardından ev sahipleri kiraları artırdı. Depremden önce 700 lira istenen evlere şu an 1500 lira isteniyor. Depremde evi yıkılan vatandaşlar çadırlarda kalmaya devam ederken, kiralık ev bulamamaktan şikayetçi.

6,8’lik Elazığ depreminde bazı binalar yıkılırken, birçok bina ise ağır ve orta hasarlı raporunun ardından vatandaşların can güvenliği nedeniyle tahliye edildi. Yurttaşlar, kentte geçici olarak kurulan çadırlar, okullar, spor salonları, camiler ve misafirhanelerde konaklamaya başladı.

KİRALAR 2 KATINA YÜKSELDİ

DHA’nın aktardığına göre artan talebin ardından kentteki kiralık evlerin fiyatı da bir anda 2 katına yükseldi. Daha önce semtine ve metre karesine göre 700 ile 1500 lira arasında değişen fiyatlar bir anda 1500 ile 2 bin liraya yükseldi. Talebin artmasıyla yükselen kira fiyatlarına tepki gösteren yurttaşların birçoğu kış mevsiminde bu şartlara razı olmaya zorlanıyor.

KİRALIK EV BULUNAMIYOR

Vatandaşlar, bu durum karşısında kabul ettikleri yüksek fiyatlara karşın ev bulmakta da zorlanıyor. Birçoğu sokaklarda ev arayanlar, iki katına çıkan kiralara razı olmalarına rağmen ev bulamadıklarını ifade ediyor.

Emlakçıları dolaştıklarını ve sonuç alamadıkları için sokak sokak kiralık ev aradıklarını anlatan bir yurttaş, "Deprem öncesi 700 lira olan eve şimdi 1500 lira istiyorlar. Bin lira olan ev için de 2 bin lira talep ediyorlar. Depremzedelere yardım etmek yerine bu durumu birçok ev sahibi maalesef fırsata çevirdi. Depremden sonra bir de fırsatçılar yüzünden mağdur duruma düştük" dedi.

'İNSAFLI OLSUNLAR’

Ev sahiplerinden insaflı olmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin de bu duruma el atarak önlem alması talebinde bulundu. Sokak sokak ev aradıklarını kiraların 2 katına yükseltilmesine rağmen başlarını sokacak yer bulamadıklarını anlatan başka bir vatandaş, "Deprem nedeniyle mağdur olduk. Şu an birçoğumuz çadır ya da spor salonu, okullarda kalıyoruz. Çok şükür yardımlarla karnımız doyuyor, devletimiz bize bakıyor. Ama fırsatçılar kiraları arttırdığı için ev bulamıyoruz. Hepimiz fırsatçılardan şikayetçiyiz ve önüne geçilmesini istiyoruz" dedi.