Denizlerde balık tükeniyor, plastik artıyor

Yapılan araştırmalara göre 2050 yılında plastiklerin balıklardan daha fazla olacağı bildirildi.25-04-2019 12:03

Kanada’da su baskınlarına karşı uyarı yapılan araştırmalara göre 2050 yılında plastiklerin balıklardan daha fazla olacağı aktarıldı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Koordinatörü Serhat Yılmaz, “2050 yılında denizlerde plastik atık miktarının 850- 900 milyon ton arasında bir seviyeye ulaşacağı belirtiliyor. Aynı raporda 2050 yılında denizlerdeki balık miktarının da 899 milyon ton olacağı açıklandı” dedi. Yapılan araştırmalarda 2018 yılında okyanuslarda 150 milyon ton plastik atığın bulunduğunu söyleyen AFAM Koordinatörü Serhat Yılmaz, “Araştırmalarda 1 milyon su kuşunun ve 100 bin deniz canlısının plastik atıklar nedeniyle öldüğü belirtilmektedir” diye konuştu. Yılmaz, ortalama her yıl dünya genelinde 8 milyon ton plastik atığın okyanuslara karıştığını ve 200’den fazla deniz canlısının da bu plastik atıklar nedeniyle tehlike altında olduğunu gösteren raporlar olduğunu belirtti.

'İNSAN KAYNAKLI AFETLER DAHA FAZLA KAYIPLARA NEDEN OLUYOR'

Plastik atıkların okyanuslara ve denizlere karışmaya bu şekilde devam etmesi halinde gelecekte çok daha fazla canlıların ölümünün yaşanacağını söyleyen Yılmaz, “Bu süreçte insanlık eliyle nasıl afetler yaratılabileceğinin bir örneğini görüyoruz. Afetler, doğa ve insan kaynaklı tehlikeler sonucunda açığa çıkıyor. Uluslararası birçok raporda belirtilen ve her geçen yıl daha fazla problem oluşturmaya başlayan plastik atık kaynaklı kirliliğin de gösterdiği gibi, yaşadığımız yüzyılda insan kaynaklı afetlerin doğa kaynaklı afetlere nazaran daha fazla kayıplara neden olmaya başladığını görüyoruz” diye konuştu.