Deniz Yücel'e beraat talebi

1 yıl tutuklu kaldıktan sonra Şubat 2018'de tahliye olan gazeteci Deniz Yücel'in yargılandığı dava sürüyor. Bugünkü duruşmada Yücel'in avukatı beraat talep ederken, mahkeme heyeti verdiği kararında, Yücel için yazılan istinabe evrakına verilen cevabın beklenilmesine karar vererek, duruşmayı 17 Ekim’e erteledi.16-07-2019 13:57

1 yıl tutuklu kaldıktan sonra Şubat 2018’de tahliye edilen Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in, “Örgüt propagandası yapmak" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" iddialarıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Yücel’in avukatının Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını gerekçe göstererek beraat talep ettiği dava, 17 Ekim’e ertelendi.

Yücel’in katılmadığı duruşmada avukatı Veysel Ok hazır bulundu. Almanya Başkonsolosluğu’ndan temsilciler ve gazetecilerle çok sayıda kişinin izlediği duruşmada, Anayasa Mahkemesi'nin Yücel hakkında verdiği ihlal kararının dosyaya gönderildiği belirtildi.

‘AYM KARARINDAN SONRA DAVANIN BİTTİĞİ KANAATİNDEYİZ’

Duruşmada söz alan Yücel'in avukatı Veysel Ok, "AYM kararından sonra davanın bittiği kanaatindeyiz. Kararda tüm ihlaller detaylıca yer alıyor. Kanaatimizce davanın beklenecek bir hususu kalmamıştır. İfade özgürlüğünün ihlal edildiği açıkça belirtilmiştir. Bu durumda istinabe talebinin akıbeti beklenmeden mahkemece beraat kararı verilmesini talep ediyoruz" dedi.

17 EKİM’E ERTELENDİ

İddia makamı, dosyadaki eksik hususların giderilmesini isterken, mahkeme heyeti verdiği kararında, Yücel için yazılan istinabe evrakına verilen cevabın beklenilmesine karar vererek, duruşmayı 17 Ekim’e erteledi. (MA)