Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş, hayatını kaybetti

Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş mart ayında yaşadığı beyin kanamasının ardından tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti.17-06-2020 16:00

Türkiye devrimci gençlik hareketinin en önemli isimi ve 68 Kuşağı önderlerinden Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş hayatını kaybetti. 

Hamdi Gezmiş, geçtiğimiz Mart ayında beyin kanaması geçirmiş ve yoğun bakıma alınmıştı. Haberi, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, kişisel sosyal medya hesabından duyurmuştu.  Bora Gezmiş, “Değerli Arkadaşlarım, kardeşim Hamdi Gezmiş geçirmiş olduğu beyin kanaması nedeniyle şu anda yoğun bakımda tedavi altındadır Çarşamba günü ameliyatı gerçekleşecektir. Yakın ilgilerinizden dolayı ailemiz adına teşekkür ederiz” ifadesini kullanmıştı. 

Deniz Gezmiş Vakfı’ndan yapılan açıklamada ise “Vakfımızın Başkan Yardımcısı Hamdi Gezmiş, geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeniyle şu an yoğun bakımdadır. Ailemizin bekleyişi sürecinde göstereceğiniz anlayış için teşekkür ederiz” denilmişti. 

Tedavi sürecinin ardından, Hamdi Gezmiş'in yaşamını yitirdiğini abisi Bora Gezmiş, sosyal medya hesabından duyurdu. 

DENİZ'İN VASİYETİNDEKİ KARDEŞİ

Deniz Gezmiş, idamından önce babasına yazdığı son mektubunda kardeşi Hamdi Gezmiş'in bilim adamı olmasını istediğini belirterek, “Baba, (...) Kitaplarımı kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir” satırlarını yazmıştı. 

BORA GEZMİŞ'TEN AÇIKLAMA

Kardeşi Hamdi Gezmiş’in cilt kanseri nedeniyle mart ayında beyin kanaması geçirdiğini hatırlatan Bora Gezmiş, “Tümör nedeniyle beyin kanaması geçirdi. Zaten tümör kılcal damarlara baskı yapıyordu. Beyin zarına sıçrayınca yaşamını yitirdi. Çok hızlı gelişen bir durumdu ve maalesef kurtaramadık. Ölümü hiç sıralı olmadı çok üzgünüz” dedi.

CENAZE PROGRAMI

Hamdi Gezmiş, yarın 13.30’da İstanbul Üsküdar’daki Selimiye Camisi'nde yapılacak törenin ardından annesi Mukaddes Gezmiş’in Karacaahmet Mezarlığı’ndaki mezarına gömülecek.