Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan için şarkı söyleyen Alpay’a terör soruşturması

Şarkıcı Alpay'ın konser sırasında, "Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen insanlara gelsin" demesi üzerine, soruşturma başlatıldı.04-06-2019 11:41

Şarkıcı Alpay, müzik kariyerinin 50'nci yılını 22 Mart'ta verdiği bir konserle kutladı.

Konser sırasında, sahnede Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan'ın fotoğrafları gösterildi. Bu sırada Alpay, "Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen bu güzel insanlara gelsin" dedi.

Sabah'ta yer alan habere göre o gün konseri izleyen bir kişi, polis merkezine giderek Alpay'ın terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı iddiasıyla sanatçıdan şikayetçi oldu. Seyircinin ihbarı sonrası, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÜNCELLEME 12.20

Gazete Duvar'dan Anıl Mert Özsoy'a konuşan Alpay “Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından katledilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla, Gezi direnişinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmenin neyi terör? Ben şarkıyı ithaf ettiğimde salondakiler ayakta alkışladılar. Eğer Gezmiş ve arkadaşlarına, Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmek, Gezi direnişini savunmak terörse ben teröristim. Bunu her yerde söylerim” dedi. Sanatçı Alpay, hukuki yollara başvuracağını belirtti.