Demokratik Suriye Güçleri: Türkiye'nin operasyonuna karşı kendimizi savunacağız

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamanın ardından ABD'nin, Türkiye sınırındaki bölgelerden çekilmeye başladığı öğrenildi. Öte yandan Reuters'a konuşan bir ABD'li yetkili "Kürt güçlerini olası saldırı karşısında korumayacaklarını" ve konuda SDG'ye bilgi verdiklerini söyledi.07-10-2019 10:01

Beyaz Saray tarafından yapılan Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine bir harekat düzenleyeceği ve ABD güçlerinin bölgeden çekileceği açıklamasının ardından, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından da bir açıklama yapıldı.

Reuters'ın aktardığına göre DSG, ABD'nin Türkiye sınırındaki bölgelerden çekildiğini açıkladı. 

DSG tarafından yapılan açıklamada, “ABD sunduğu şartları yerine getirmedi ve Türkiye ile sınır bölgesindeki askerlerini geri çekti. Türkiye şimdi kuzey ve doğu Suriye'yi işgal etmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin operasyonu karşısında kendimizi savunmak için bir an bile duraksamayacağız” denildi. 

'KÜRT GÜÇLERİNİ KORUMAYACAĞIZ'

Reuters ajansına konuşan Amerikalı bir yetkili, ABD askerlerinin iki gözlem noktasından çekildiğini belirterek "Kürt güçlerini olası saldırı karşısında korumayacaklarını" ve konuda SDG'ye bilgi verdiklerini söyledi.

Tel Abyad, Şanlıurfa’nın Akçakale, Rasulayn da Ceylanpınar ilçesinin karşı noktasında bulunuyor.