Demirtaş’tan ‘tasfiye’ açıklaması: Kararı bizzat ben aldım

Yeni dönemde aday olmayacağını açıklaması üzerine başlayan tartışmalara yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kimsenin beni tasfiye ettiği yok, kararı bizzat ben aldım. HDP’yi dizayn etmek için pusuda bekleyenler sonuç alamaz” dedi. 12-01-2018 09:51

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin 11 Şubat’ta yapacağı 3. Olağan Kongre’de aday olmayacağını açıklamıştı.

İleri Hatırlatıyor

Demirtaş tartışmalara neden olan bu kararı hakkında Mezopotamya Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

‘KİMSENİN BENİ TASFİYE ETTİĞİ YOK’

Demirtaş neden böyle bir karar aldığını söyle anlattı:

“Öncelikle kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok. Bunu net olarak herkesin bilmesi lazım. Aday olmamam konusunda ne bir telkin ne de bir yönlendirme asla söz konusu değildir. Bu kararı bütün gelişme ve tartışmaları, olasılıkları değerlendirerek bizzat ben aldım. Tabii ki, beni bu kararı almaya götüren süreçte birçok etken bir araya geldi diyebilirim. Öncelikle HDP’deki kolektif liderliğin bir parçası ve etkili bir sözcüsü olarak fiilen bu görevlerimi yapamıyor olmam parti merkezini zorlayabilir. Benim tutuklu olmam nedeniyle de arkadaşlarım bunu bana açıkça iletmekten imtina ediyor olabilirler belki. Ama benim bizzat kendimin bunun önünü açmam ve yeni siyasi hamleye, seçimlere hazırlanan partimin bu konuda özgürce tartışabilmesini sağlamam gereklidir. Ben bu yönlü bir irade beyanında bulunmadan, partim ve taban bunu gündemine almaya yanaşmıyordu belki de, bilemiyorum. Varsa böyle bir ihtiyaç, artıları ve eksileriyle özgürce tartışılmasını istiyorum. Asıl olan HDP’nin ve halkın çıkarlarıdır. Hepimiz bunu esas alacağız. Benim tutumum bir diğer açıdan bütün yönetim adına kongreye doğru giderken halka verilmiş bir özeleştiridir. Yönetimimizin son yıllarda üstün bir performans gösterdiğini söyleyemeyiz. Bunun ilk sorumlusu da siyaseten benim elbette. Kongrede daha kapsamlı bir özeleştiriyle pratikte bu yetmezlikleri gidermek üzere hazırlık yapmamız gereklidir.”

‘PUSUDA BEKLEYENLER OLACAKTIR’

Karara ilişkin gelen eleştirilere de değinen Demirtaş, “Elbette benim aday olmama kararımdan sonra hiç şüphesiz pusuda bekleyenler, HDP’nin içine oynayıp karıştırarak dizayn etmeye çalışanlar olacaktır. Fakat bunlar öyle abartılacak kadar etkili olamazlar. Kimse HDP gibi bir halk hareketine dayalı partiye dışarıdan müdahaleyle sonuç alamaz. Ama bununla birlikte son derece iyi niyetli ve haklı tartışmaları da bu şekilde yaftalamaya yönelik en küçük bir yaklaşım büyük gaflet olur” şeklinde konuştu.

‘DİRENİŞİ BÜYÜTMEK TEK ÇIKIŞ YOLUDUR’

Demirtaş, OHAL ve KHK’lara ilişkin de bir değerlendirme yaparak, “Seçime kadar bu koşulları sürdürmek isteyeceklerdir. Ama miting, yürüyüş vb. kitlesel kampanya ve demokratik her türlü protesto hakkının kullanımıyla her alanda direnişi büyütmek tek çıkış yoludur. HDP yeni dönemde diğer toplumsal muhalefet odaklarıyla ortaklaşarak halkı merkeze alan bir direniş ve demokratikleşme programı çıkartmalı ve hayata geçirmelidir. Bunun imkânları, potansiyeli ve gücü her zamankinden daha fazladır.”

Demirtaş, “Mizahı siyasetle, tadında buluşturan nadir siyasetçilerden birisiniz. Bu yaklaşımla HDP ve kamuoyuna neler söylemek istersiniz?” Sorusu üzerine ise şunları söyledi:

“Sahne arkasında her türlü alçaklığı, ilkesizliği, ciddiyetsizliği yaparken halkın karşısına ciddi ve asık suratla çıkıp büyük laflar eden siyasetçi tipi en tehlikeli olanıdır. Halkımız zaten bu konuda insan sarrafı oldu adeta. Bizler HDP’de özümüz ve sözümüzle neysek öyle davrandık, bu da samimiyetin ve hakiki olmanın kendisidir zaten. Bizler güler yüzle ciddiyetin aynı anda olabileceğini ispatladık. Benim de buna katkım olmuşsa, bundan mutluluk duyarım sadece. Herkese selam ve sevgiler.”