Demirtaş'ın Seher'i 12 dilde

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kaleme aldığı Seher, dünya okurlarıyla buluşuyor. Seher, 12 dilde yayımlanacak.18-12-2018 22:31

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde kaleme aldığı ve 16 Eylül 2017’de Dipnot Yayınları etiketiyle raflara çıkan ilk öykü kitabı Seher, 12 dile çevrildi.

Demirtaş, Seher’i 5 Kasım 2016 tarihinden itibaren tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde yazmıştı. Kitap kısa bir sürede yaklaşık 250.000 baskı adedine ulaştı.

SORANİ VE KURMANÇİ ÇEVİRİLERİYLE KÜRTÇE'DE

Seher şimdi de Türkçe dışında dünyanın farklı ülkelerinde farklı dillerde okurlarla buluşuyor. Kitap, Gerhard Meier çevirisiyle Almanca, Hanneke van der Heijden çevirisiyle Felemenkçe, Nicola Verderame çevirisiyle İtalyanca, Amy Marie Spangler ve Kate Ferguson çevirisiyle İngilizce, Rêdûr Dîjle’nin (Kurmançi) ve Ferhat Çomani (Sorani) çevirisiyle Kürtçe, Reem Dawood çevirisiyle Arapça, Stella Vretou çevirisiyle Yunanca, Julien Lapeyre de Cabanes’in çevirisiyle Fransızca; henüz çeviri aşamasında olan Çince ve Japonca gibi başka dillerde okurlarıyla buluşacak.

Seher, İngiltere ve ABD’de Virginia Woolf’un kurucusu olduğu, dünyanın en büyük yayın gruplarından biri olan Random House Penguin bünyesinde bulunan Hogarth; Almanya’da Penguin Verlag; Fransa’da Editions Emmanuelle Collas, İtalya’da Feltrinelli; Yunanistan’da Patakis ve Hollanda’da AW Bruna – Signatuur, gibi prestijli yayınevleri tarafından yayımlandı.

PEN'DEN SEHER'E ÖDÜL

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN'in İngiltere merkezi (English PEN), 15 ülkeden ve 12 dilden İngilizce'ye çevrilmiş kitapları ödüllendirdi. "PEN Translates" ödülüne değer görülen kitaplar arasında Selahattin Demirtaş'ın 'Seher' isimli kitabı da bulunuyor.

İngiltere PEN'in açıklamasında Demirtaş için "Türkiye’de hapsedilen siyasetçi" ifadesi kullanılıyor.