Demirtaş için yapılan tahliye başvurusu AYM kararına rağmen reddedildi!

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, AYM’nin kararından sonra Demirtaş’ın tahliyesi için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulundu fakat başvuru reddedildi.06-07-2020 18:36

AYM’nin uzun süre tutukluluk halinin hak ihlali olduğuna karar verdiği HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için yapılan tahliye başvurusu reddedildi.

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, uzun süre tutukluluğuna ilişkin yapılan başvuruya ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından 19 Haziran 2020 tarihinde, tutukluluğun makul süreyi aştığı ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verildi.

BAŞVURU REDDEDİLDİ

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman AYM’nin bu kararından sonra Demirtaş’ın tahliyesi için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulundu fakat başvuru reddedildi.

‘DEMİRTAŞ HUKUK DIŞI SAİKLERLE TUTULUYOR’

Kahraman bu kararı şöyle yorumladı:

"Demirtaş hukuk dışı saiklerle tutuklu tutuluyor. Demirtaş hukuku bir karar üzerine değil, siyasi karar üzerine tutuklu. Bu karar da yine ayni saikin tezahürü." (ANKA)