Demirtaş ailesinden 'yan yana durma' mesajı

Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş'tan tiyatro buluşması ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada, "Yan yana durmak şiddeti büyütmez, aksine her sorunun demokrasi içinde, diyalogla çözümünü kolaylaştırır. Asıl tehlikeli olan kutuplaşmaktır, kin ve nefretle hareket etmektir" denildi.17-01-2020 22:49

İleri Haber

Demirtaş ailesinden okuma tiyatrosundaki buluşmaya ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, “yan yana duralım” mesajı verildi.

Jülide Kural’ın, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki dönem Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabından uyarladığı okuma tiyatrosunu Başak Demirtaş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıolu, sanatçı Kadir İnanır, Sırrı Süreyya Önder ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan birlikte izlemişlerdi. Bu buluşmanın taraflarına, önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sözlü şekilde saldırılmıştı.

‘YAN YANA GELMEK KİMSEYE ZARAR VERMEZ’

Bugün eşi Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret eden Başak Demirtaş, konuya ilişkin ortak mesajlarını ziyaret sonrası Twitter’da açıkladı. “Selahattin’in çok selamı var. Bu vesileyle bir de mesaj iletmek istiyoruz sizlere” diyerek başladığı mesajda Başak Demirtaş şunları ifadeleri kullandı:

“Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez. Asıl tehlikeli olan kutuplaşmaktır, kin ve nefretle hareket etmektir. Yan yana durmak şiddeti büyütmez, aksine her sorunun demokrasi içinde, diyalogla çözümünü kolaylaştırır. Burada asıl görev ve sorumluluk da siyasettedir. Bizim şiddetle aramızdaki mesafe ise bazılarının varsaydığının çok ötesindedir. Şiddete karşı olmak ahlaki ve ilkesel tutumumuzdur. Bununla birlikte, asıl önemli olan şiddeti, savaşı nihai olarak sonlandıracak çözümler üretmektir. Bir yandan ‘Şiddetle aranıza mesafe koyu’” demek ama bir yandan da şiddet politikaları yürütmek, ahlaki ve ilkeli değildir. Oysa her türlü sorunumuzu konuşarak çözmeyi yeniden yeniden denemek zorundayız. Savaştan, şiddetten yana olmayan, demokrasi ve barış isteyen herkesle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Son günlerde üzücü haberler okuyoruz. Türkiye’de ve Suriye’de devam eden şiddet ortamı sebebiyle ana-baba evlatları yaşamlarını yitiriyor. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acılarını yürekten paylaşıyoruz. Analar ve acılar arasına ayırım koymadan, acıları yarıştırmadan; herkesi barış içinde, bir arada, özgürce, eşitçe yaşayabilmek için yan yana gelmeye davet ediyoruz.”