Demirören'in İleri Haber’in de aralarında bulunduğu 5 medya kurumuna açtığı dava reddedildi

Üçüncü celsede kararını açıklayan mahkeme, davanın, davalılar yönünden reddine karar verdi.01-04-2021 12:30

İleri Haber

Demirören Medya, “Demirören Medya'da kadın çalışan, yönetim katından ayakkabılarıyla geçtiği için istifaya zorlandı!” başlıklı haberi yapan, aralarında İleri Haber’in de bulunduğu 5 medya kurumuna açtığı tazminat davası, Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Demirören Medya Grubu'nda güvenlik görevlisi olarak çalışan Zeynep Tüzer, yönetim katından ayakkabılarıyla geçtiği için istifaya zorlandı. İstifa etmeyince de ücretsiz izne çıkarıldı. Olayın haberi Mayıs 2020’de İleri Haber, Medya Koridoru, Aykırı, TELE 1, Ajanspress’te yayınlandı.

Demirören Medya, “marka ve kişilik hakları ile ticari itibarının zedelendiği” iddiasıyla; hem haberi yayımlayan internet sitelerinden hem de güvenlik görevlisinden manevi tazminat talep etti.

Buna göre, Medya Koridoru internet haber sitesinin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Canan Kaya’dan, Aykırı internet haber sitesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak’tan ayrı ayrı 50 bin Türk Lirası (TL) manevi tazminat istendi. Ayrıca İleri Haber, Ajanspress ile TELE 1 TV’nin internet sayfasını yayınlayan şirketlerden de ayrı ayrı 50 bin TL manevi tazminat isteyen şirket, haberlerde adı geçen güvenlik görevlisinden de 25 bin TL manevi tazminat talep etti.

Dava dilekçesi, Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın bugün görülen üçüncü duruşmasında karara varan mahkeme, davanın, davalılar yönünden reddine karar verdi.