Demirören'in bankalarla pazarlığı sürüyor: 'Borcun TL'ye dönmesi gibi opsiyonlar üzerinde çalışılıyor'

Doğan Grubu'nun hisseleri ile enerji ve şans oyunları için bankalardan kredi kullanan Demirören'in, yeniden yapılandırma için bankalarla görüşmeleri sürerken, faiz hariç tutarın 2 milyar dolar olduğu belirtildi.05-10-2021 09:59

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın aktardığına göre Demirören Holding ile bankalar arasındaki borç yapılandırma görüşmelerinde faiz hariç tutar 2 milyar dolara çıktı. Konuya yakın üç bankacılık kaynağı, grubun gelir yaratmakta zorlandığını belirterek, 800 milyon dolar borç için Ziraat Bankası ile yapılandırma görüşmelerinin yürütüldüğünü, enerji ve şans oyunları için bankalardan kullanılan 1.2 milyar dolar borç için de kamu bankaları ağırlıklı olmak üzere 8-9 banka ile yapılandırma görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti.

Reuters'ta daha önce yer alan haberde Demirören Grubu'nun 1.4 milyar dolara kadar borç yapılandırması için bankalarla görüştüğü haberi yer almıştı.

SATIN ALMA İÇİN ZİRAAT BANKASI'NDAN KREDİ KULLANILDI

Doğan Grubu'nun Demirören Grubu'na medyadaki hisselerini satmak için Mart 2018'de protokol imzalanmış; ardından Doğan Holding'in yazılı ve görsel medyadaki önemli varlıklarının 916 milyon dolar üzerinden nakden ve peşin olarak satılması işlemi tamamlanmıştı. Demirören satın alma sırasında Ziraat Bankası'ndan kredi kullanmıştı.

'BORCUN TL'YE DÖNMESİ GİBİ OPSİYONLAR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR'

Bir bankacılık kaynağı, grubun gelir yaratamaması nedeniyle yapılandırma görüşmelerinin zorlu geçeceğini belirterek, "Şu anda yapılandırma görüşmelerinde çeşitli opsiyonlar üzerinde duruluyor. Vadelerin uzatılması, balon ödeme eklenmesi, 'hair cut' olup olmayacağı, borcun TL'ye dönmesi gibi opsiyonlar üzerinde çalışılıyor. Ancak netlik kazanan bir durum şu anda yok" dedi.

BAZI VARLIKLAR SATILABİLİR

Bir diğer kaynak ise balon ödeme eklenmesi durumunda, grubun gelir yaratamadığı da göz önüne alındığında bazı varlıklarında satış opsiyonunun gündeme gelebileceğinin altını çizdi.