Demirören Medya'nın iki çalışanına koronavirüs teşhisi kondu

Demirören Yayın Holding binasında bir kantin çalışanı ve bir güvenlik görevlisi koronavirüs sebebiyle karantinaya alındı27-03-2020 01:29

Demirören Yayın Holding'in İstanbul Bağcılar'daki binasında bir kantin çalışanı ve güvenlik görevlisi, koronavirüs testi sonuçlarının pozitif çıkması sebebiyle karantinaya alındı.

CNN TÜRK 14 GÜN KURALINA UYMAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde CNN Türk spikeri Gözde Atasoy, İspanya tatili dönüşünde 14 günlük karantina süresi dolmadan yayına çıkmıştı. 

'SAĞLIKSIZ ÇALIŞMA KOŞULLARINA İTİRAZ ETMEK HAKTIR'

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (Disk Basın-İş),internet sitesinden konuyla ilgili "Demirören Medya Grubuna Açık Uyarı" başlıklı bir yazılı açıklama yayımladı. Medya patronlarına çalışanlarının sağlığıyla ilgili gerekli tedbirleri alması çağrısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Bağcılar’daki Demirören Yayın Holding binasında bir kantin çalışanı ve bir güvenlik görevlisi Kovid-19 pozitif teşhisiyle müşahedeye alındı. Her iki emekçi kardeşimize de geçmiş olsun diyoruz. Yüzlerce çalışan çay, tost v.b ihtiyaçları için kantini kullanıyor, insan trafiğinin çok yoğun olduğu bir alan olması bulaşı ihtimalini de yükseltiyor. Buna rağmen sadece kantin bölümü kapatıldı. Yüzlerce gazeteci, teknik eleman, yönetici aynı binada hala çalışmaya devam ediyor.

Dünya çapınca yüzbinlerce kişiye bulaşan Kovid-19, pek çok ülkede hayatın durma noktasına gelmesine neden oldu. Ülkemizdeyse virüsle mücadele konusunda etkili bir stratejinin olmadığını, basın üzerinde kurulan yoğun karartma ile kamuoyuna bilinmesi istenen kadar bilginin verildiğine dair pek çok kaynaktan eleştiriler var. Hal böyleyken aynı gevşek tutumun medya sahiplerince de benimsendiği görülüyor.

Salgın hastalıkla mücadelede sağlık çalışanları en ön safta çarpışıyor. Büyük risk almalarına rağmen büyük fedakârlıkla görevlerini yapıyorlar. Hayatın devamını sağlayan birçok meslek grubu gibi gazeteciler de benzer bir risk altında. Gün içinde haber takibi için çok farklı yerlere girip çıkmak durumunda olan gazetecilerin de iyi korunması gerekiyor.

Haber merkezlerinde virüs salgınına karşı etkili bir önlem geliştiremeyen medya sahipleri gazetecileri bile isteye ölüme gönderiyor. Buradan Demirören Holding’i uyarıyoruz, olası kayıpların birinci sorumlusu siz olacaksınız. Derhal Kovid-19 pozitif görünen çalışma alanlarını steril hale getirin. Çalışanların bir araya gelmelerini ve riski çoğaltmalarını engelleyecek adımları hemen atın. Binanın tamamında karantina uygulayın.

Tüm medya sahiplerine sesleniyoruz
Çalışanların sağlık kontrolü için gerekli tedbirleri hemen alın. Olası enfekte durumlarda çalışanların her türlü yasal hakkı saklı kalacak koşullarda tedavi, dinlenme imkanı sunun. Yayınları yürütecek alternatif mekanları oluşturmaya bir an önce başlayın. Yoksa bu vebalin altından kalkamazsınız.
Demirören Medya Grubu’ndaki meslektaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun diyoruz. Virüs salgını söz konusu olduğunda, sağlıksız çalışma koşullarına itiraz etmek haktır. Sizleri bu hakkınızı kullanırken taleplerinizi ortaklaştırmaya, tüm emekçilerle birlikte dayanışmayla hareket etmeye çağırıyoruz. Birbirimizden güç alarak gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.