Dedeoğulları ailesinin avukatı: Irkçı yazışmalar tespit ettik

Irkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, katliamı gerçekleştirenlerin yazışmalarında da ırkçı mesajların yer aldığını açıkladı.09-10-2021 17:40

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da 7 kişinin katledildiği Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, saldırganların görüşmelerinde ırkçı yazışmalar tespit edildiğini açıkladı. 

MA konuşan Karabulut, başından itibaren katliamın ırkçı bir saldırı olduğunu söylediklerini hatırlatarak "Bunu sadece müvekkillerimin iddialarına bağlı olarak söylüyordum. Katledilen müvekkillerimin iddiaları bu şekildeydi. Bu iddialar katliamdan önce 19 Mayıs saldırısından sonra savcılık ifadesinde de vardı. Ama bu iddiaları İçişleri Bakanı, valilik ve başsavcılık sürekli inkar ediyorlardı. Daha saldırının ilk saatlerinde İçişleri Bakanı açıklamalarında saldırının ırkçı bir saikle yapılmadığını söyledi. Ben de tam aksine ilk saatten itibaren saldırının ırkçı bir saikle yapıldığını söyledim" dedi.

'İNKAR EDERLERSE BELGELERİ GÖNDERİRİM'

Geçen iki aylık soruşturmada tutuklu bulunan ve dışarıdaki şüphelilerin cezaevindeki ses kayıtlarını istediklerini sözlerine ekleyen Karabulut, "WhatsApp yazışmalarını, sosyal medya hesaplarını, birbiriyle olan yazışmalarının hepsinde müvekkillerime yönelik ırkçı söylemleri vardı. Artık İçişleri Bakanı olsun valilik olsun, başsavcı olsun olaya vakıf olmadan, karşı tarafın avukatlığını yaparcasına ırkçı saldırıyı inkar etmeye yönelik açıklamaları çürümüştür. Elimizde belgeler var. Bu saatten sonra kimse inkar edemez. İnkar ederlerse ben bu belgeleri onlara da gönderirim" şeklinde konuştu.

Görüşmelerin detayına ilişkin bilgi vermeyen Karabulut, hafta içinde gelişmelere dair basın toplantısı düzenleyeceklerini belirtti.