DEDAŞ, Silopi'deki Çukurca mezrasının elektiriğini ve suyunu kesti

Çukurca mezrasındaki bütün evlerin elektriğini kesen DEDAŞ'e, köylüler "Taziyemizi bırakıp elektriğin derdine düştük" diyerek tepki gösterdi.18-09-2019 19:43

Şırnak’ın Silopi ilçesinin Yeniköy (Xerabreşk) köyüne bağlı Çukurca (Kortik) mezrasında bulunan tüm evlerin elektriği Dicle Elektrik AŞ (DEDAŞ) tarafından dün kesildi. “Elektrik borcu ödenmediği” gerekçesiyle yapılan kesinti nedeniyle yaklaşık 1000 nüfusu bulunan yerleşim yerinin suları da akmaz oldu. Bunaltıcı sıcakların yaşandığı yerleşim yerindeki su ve elektrik kesintisi nedeniyle mağduriyet yaşanıyor. Bazı ailelerin faturalarını ödemedikleri için tüm mezranın elektriğinin kesilmesine tepki gösteren yurttaşların DEDAŞ yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler ise halen sonuç vermedi.

TAZİYE SIRASINDA ELEKTRİK KESİLDİ

Taziyeleri sırasında elektriklerinin kesildiğini ve komşularından içme suyu temin etmek zorunda kaldıklarını belirten mezra sakinlerinden Fadile Aytış, “Zaten para olsa elektrik borçlarını ödeyecekler. Ama yok. Neden insanları rahatsız ediyorlar? Dışarısı sıcak. İçecek su yok. Taziyeye gelenlere soğuk su veremedik. Taziye kadar elektrikten dolayı da mağdur olduk” dedi.

'SU ALACAK MADDİ DURUMUMUZ YOK'

Oğlu gibi kendisi de tek böbrekle yaşamını sürdüren Sore Atilla da klimalar çalışmadığından kaynaklı içeride duramadıkları belirtti. Hastalıklarından kaynaklı arıtma suyu içtiklerini ancak kesintilerden kaynaklı su bulamadıklarını ifade eden Atilla, “Dışarıdan su alacak maddi durumumuz da yok. Temizlik de yapamıyoruz” dedi. 

'TAZİYEMİZİ BIRAKIP ELEKTRİĞİN DERDİNE DÜŞTÜK'

Mezrada taziyeleri bulunan Büşra Oltuğ da, birçok yakınının hasta olduğuna dikkat çekerek, “İçeride duramıyorlar. Kendilerine bakamıyoruz. Ayrıca ziyaretçilerimiz geliyor. Taziyemizi bırakıp elektriğin derdine düştük. Bütün işlerimiz elektrik ve suyla gerçekleşiyor. Evdeki yiyeceklerimiz hepsi bozuldu” sözleriyle yaşadıklarını aktardı. (MA)