Dayanışma Akademileri güz dönemi dersleri başlıyor

KHK'ler ile ihraç edilen akademisyenler, 2016 yılında kurulan ve birçok şehre yayılan Dayanışma Akademileri'nin güz döneminin başlangıcını yapıyor.02-10-2017 18:40

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Kocaeli, Mersin, Eskişehir ve Dersim illerinde kurulan Dayanışma Akademileri, 3-10 Ekim haftasını akademik açılış yılı haftası olarak açıkladı.

Bianet'in aktardığına göre, Akademik bilgi üretimini siyasal ve toplumsal alanlarda barışı, şiddetsizliği ve adaleti öncelikli kılarak gerçekleştirmek niyetinde olan akademisyenler, tüm demokratik oluşumları, çabalarını desteklemeye davet ediyor.

KOCAELİ DAYANIŞMA AKADEMİSİ

Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) 2017-2018 eğitim yılına 4 Ekim Çarşamba Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde başlayacak. KODA’nın açılış dersini “Ortadoğu’da Düşünce Özgürlüğü ve Akademi” dersi ile Fulya Atacan verecek.

Akademi’de ilk dersin ardından, “Bilim ve Mücadele” başlıklı bir forum düzenlenecek. Dersler 13.00’de başlayacak.

ANKARA

Ankara Dayanışma Akademisi 7 Ekim Cumartesi günü İsmail Beşikçi’nin vereceği açılış dersi ile güz dönemine başlayacak.

İTÜ Evi’nde, saat 17.00’de gerçekleşecek dönemin ilk dersinde “Bilim Yöntemi, Kürtler, Ermeniler, Aleviler” başlığı tartışılacak. İlk dersin ardından Bandista konseri olacak.

İZMİR

İzmir Dayanışma Akademisi yeni dönemin ilk dersini 6 Ekim Cuma günü 18.30’da Tepekule Kongre ve sergi merkezinde verecek. Yard. Doç. Dr. Barış Ünlü, “Duygular, Düşünceler ve Barış İçin Akademisyenler” dersini, Yard. Doç. Dr. Lülüfer Körükmez ise “Akademide Toplumsal Cinsiyetin İcrası” dersini anlatacak.

Derslerde moderatörlüğü Prof. Dr. Ayşen Uysal üstlenecek.

ANTALYA

Antalya Dayanışma Akademisi’nde dersler 7 Ekim Cumartesi, 13.00’da Nobel 1 Cafe’de başlayacak.

Açılış dersini Biyolog Dr. Nermin Biter “Aynılık ve Başkalık Örüntüsü” başlığıyla Evrim Kuramı’nı anlatarak yapacak.