Danıştay'dan Ankara Katliamı'na ilişkin tepki çeken karar: 'Devletin kusuru yok'

Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin Veysel Atılğan ve babası İbrahim Atılğan için 1 milyon liralık tazminat ödenmesine ilişkin kararı Danıştay 10. Dairesi tarafından bozuldu.01-09-2021 09:09

Cihatçı terör örgütü IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde Ankara Tren Garı’nda yaptığı canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Atılğan ve babası İbrahim Atılğan için 1 milyon liralık tazminat ödenmesine ilişkin verilen karar ¨devletin kusuru yok¨ diyen Danıştay’dan döndü. 

Ankara Katliamı'nda ölen 103 kişi arasındaki Veysel’in annesi Nezihe Atılğan ve 3 kız kardeşi “hizmet kusuru” bulunduğu gerekçesiyle İçişleri ve Ankara Valiliği aleyhine tazminat talebiyle Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.  

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, idare mahkemesi, “elinde yakın tarihli istihbari bilgi bulunan idarenin, bu bilginin ilgili birimlere iletilmesi, güvenlik tedbirlerinin alınması noktasında hizmet kusuru bulunduğu” tespiti yaparak, aileye toplamda 394 bin TL maddi, 700 bin TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Kararın istinaf incelemesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Dava Dairesi tarafından yapıldı.

'İDARENİN HİZMET KUSURUNDAN SÖZ EDİLEMEZ'

İstinaf mahkemesi 394 bin TL maddi tazminat miktarını onadı. Ancak manevi tazminat miktarı toplam 180 bin TL’ye düşürüldü. 

Temyiz incelemesini yapan Danıştay 10. Dairesi, Veysel yönünden anne Nezihe Atılğan’a 30 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Daire, aileye ödenecek maddi tazminatı bozdu. Manevi tazminat da yeniden hesaplanması için bozuldu. Kararda, “idarenin hizmet kusurundan söz edilemeyeceği” öne sürüldü.