Danimarka kullanmayı durdurduğu AstraZeneca aşılarını yoksul ülkelere gönderecek

Kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle AstraZeneca aşısını kullanmama kararı alan Danimarka, elinde kalan aşıları yoksul ülkelere dağıtmayı düşünüyor17-04-2021 13:04

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Başkanı Hans Kluge, Danimarka'nın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ülkede kullanılan AstraZeneca aşılarını yapmayı durdurması sonrası, bu aşıları 'ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerle' paylaşmayı düşündüğünü açıkladı.

Danimarka Sağlık Bakanlığı, nadir görülen ancak ciddi yan etkilere yol açtığı gerekçesiyle 14 Nisan tarihinde AstraZeneca aşılarının kullanımını "tamamen" durdurduğunu açıklamıştı.

Ülkede AstraZeneca aşısı yaptıran 150 bin kişiden sadece ikisinde "kan pıhtılaşması" görülmüş ve 11 Mart'ta söz konusu aşıların kullanımı geçici olarak askıya alınmıştı.

BİRÇOK ÜLKE ASTRAZENECA KULLANIMINI DURDURDU

İngiltere'nin prestijli üniversitesi Oxford ile İsveç iş birliğinde üretilen AstraZeneca aşısının, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesine rağmen bugüne kadar 19 ülkede kullanımı durdurulmuştu.

Bu ülkeler arasında İsveç, Fransa, Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya, Lüksemburg ve İspanya yer alıyor. İngiltere ise söz konusu aşıyı kullanmaya devam ediyor.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), ülkede 7 kişinin AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısını olduktan sonra oluşan kan pıhtısından hayatını kaybettiğini doğrulamıştı.