Damat faturayı Erdoğan'a kesti: Seçimler yenilenmese veriler istediğimiz noktada olacaktı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AKP'li milletvekillerine yaptığı sunum sırasında ekonomideki gidişatı seçimlerin yenilenmesine bağladı. 08-10-2019 10:47

31 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçimler sonucu İstanbul'da yenilgiye uğrayan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YSK'ya yaptığı baskı ile seçimlerin yenilenmesini sağlarken; damadı Berat Albayrak, AKP kampında yaptığı açıklama ile Erdoğan'ı suçladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sunum yaptığı sırada ekonomideki gidişatı seçimlerin yenilenmesine bağladı. 

'EYT GÜNDEMİMİZDE YOK'

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre AKP kampında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu.

Albayrak, sorulara "EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok" diye yanıt verdi.

KRİZİN FATURASI ERDOĞAN'A

Albayrak'ın, sunumunda, "Seçimlerin yenilenmesi ve ekonomik saldırılar olmasaydı bugün ekonomideki veriler bizim istediğimiz noktada olacaktı. Ama çalışmalarımızı yaptık. En kısa sürede özellikle işsizlikte pozitif adımlar olacak" dediği öğrenildi.

EYT SORUNU

8 Eylül 1999 öncesinde SSK'lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadın ise 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu. Örneğin; 18 yaşında sigortalı işe başlayan bir kadın 5000 günlük primi tamamlarsa 38 yaşında, erkekler de 43 yaşında emekliliğe hak kazanabiliyordu.