Damat 'ek dersler ödenecek' demişti: Usta öğreticiler yine mağdur edildi!

Müdürlüklere gönderilen yazıda ders modülleri biten usta öğreticilerin ücret alamayacağı ve sigorta çıkışlarının verileceği belirtildi.07-04-2020 21:58

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 1 Nisan'da yaptığı 'ek ders ödemeleri' açıklaması sonrası rahatlayan usta öğreticiler, bugün gelen yazıyla yeniden mağdur konuma düşürüldü.

HalkTV’den Ali Isıyel’in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin ek ders ücreti ödemelerinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde yapılmasına devam edileceğini duyurmuş ve salgının Türkiye'deki başlangıcından bu yana mağdur durumda olan ücretli öğretmen ve usta öğreticileri rahatlatmıştı.

Bugün Halk Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda ise usta öğreticiler mevzuata takıldı. Müdürlüklere gönderilen yazıda ders modülleri biten usta öğreticilerin ücret alamayacağı ve sigorta çıkışlarının verileceği belirtildi.

‘SİGORTA ÇIKIŞLARI YAPILDI’ İDDİASI

Halk TV'ye konuşan bir usta öğretici, "Çoğumuzun modülü bitti ve dolayısıyla eylüle kadar ücret alamayacağız yeni yazıya göre. Maliye Bakanı açıklama yapınca rahatlamıştık," ifadelerini kullandı. Bakanın açıklamasının üzerinden 6 gün geçtikten sonra gelen yazıyla mağdur olan öğreticilerden modülleri 13 Mart'tan itibaren bitenlerin sigorta çıkışlarının verildiği de iddia edildi.

GERİ ALINACAK

Ücretli öğretmenler ise bu süreçte maaş almaya devam edecekler ancak henüz tarihi belirlenmeyen telafi eğitimine katılmamaları durumunda bugün aldıkları parayı geri ödemek zorunda kalacaklar.

Ücretli öğretmenlerle usta öğreticiler arasında çalışma takvimlerinde farklar bulunuyor. Ücretli öğretmenler, eğitim yılı boyunca çalışırken; usta öğreticiler 11 ay çalışıp 1 ay zorunlu izne çıkarılıyor.

KALICI ÇÖZÜM İÇİN MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

Usta öğreticilerin talepleri ise kalıcı çözüm. Bugün ilk kez yaşanan bu gibi bir olağanüstü durumun tekrar olabileceğini ifade eden usta öğreticiler, geçici değil kalıcı bir çözüm talep ettiklerini belirtiyor. Bir daha böyle bir durumla karşılaşmaları durumunda yine mağdur olmak istemeyen öğreticiler, mevzuatta değişiklik yapılmasını istiyor.