Damat Bakan Albayrak'tan 'Enflasyon' Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak, yaptığı enflasyon açıklamasında fiyat istikrarı açısından zorluk ve risklerin farkında olduklarını iddia etti.03-09-2018 11:46

Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak, Reuters'a verdiği söyleşide "Fiyat istikrarı açısından zorluk ve risklerin farkındayız" dedi. Para politikası çerçevesinde tedbirlerin alınacağından emin olduklarını öne süren damat Albayrak, "IMF'ye başvurma planımız yok, yabancı yatırımcı çekmeye odaklandık" ifadelerini kullandı. Albayrak ayrıca "Maliyet şokları sonrası kısa vadede geçici artış normal" derken gelinen noktada enflasyonla topyekün mücadele gerektiğini iddia etti.

Damat Berat Albayrak, bugün gerçekleştireceği İngiltere ziyaretinde ilişkilere ivme kazandırılması kararlılığını vurgulayacaklarını iddia ederek, Fransa ve Almanya'dan Türkiye'ye gelen desteğin AB ile ilişkilerde yeni bir dönemin açılmasına vesile olabileceğini öne sürdü.

AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNE İVME KAZANDIRILACAĞI İDDİASI

Reuters'a verdiği söyleşide Albayrak, bugünkü İngiltere ziyaretinde Maliye Bakanı Philip Hammond ve AB ile ilişkilerden sorumlu Bakan Alan Duncan ile görüşeceğini söyleyerek, "İki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandırılması konusundaki kararlılığımızı bir kez daha vurgulayacağız" şeklinde konuştu.

Albayrak, Avrupa Birliği'nin başlıca iki ülkesinden yakın dönemde ziyaret ettiği Fransa ile bu ay ziyaret edeceği Almanya'nın Türkiye'ye destek verdiğini; AB ile tekrar yakınlaşmada somut adım olarak gümrük birliğinin hizmetler, tarım ve kamu alımlarına genişletmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

'YENİ BİR DÖNEMİN AÇILMASINA VESİLE OLABİLİR'

Albayrak, Avrupa ülkeleriyle temaslardan Türkiye'nin ne gibi kazanımları olduğu sorusuna, Fransa ve Almanya ziyaretlerinin yaklaşık iki yıldır ivme kaybeden Türkiye-AB ilişkilerinde "yeni bir dönemin açılmasına vesile olabileceği" karşılığını verdi. "Bu anlamda somut bir adım olarak gümrük birliğinin güncellenmesi gündemimizde" diyen Albayrak, halihazırda mal ticaretini kapsayan gümrük birliğini, hizmetler, tarım ve kamu alımlarına genişletilmesinin öngörüldüğünü öne sürdü.

Türkiye'nin ekonomi açısından yaşadığı zorlukların ve ABD Başkanı Donald Trump'ın küresel ekonomi hakkındaki tutumunun Türkiye ve AB'yi birbirine yaklaştırdığını ifade eden Albayrak, "Stratejik olarak... siyasi, ticari, güvenlik ve enerji gibi, iki tarafın birbirinin tamamlayıcıları olduğu konusunda bir şüphe yok" dedi.

BİR ÜST SEVİYE İDDİASI

Gümrük Birliği'ni genişletmek için çaba harcayacaklarını ve bunun Türkiye ile AB arasındaki ekonomik entegrasyonu "bir üst seviyeye" taşıyacağını iddia eden Albayrak, "Bu tür bir adım, ayrıca, ABD yönetiminin devreye soktuğu korumacı politikalara çok güzel bir cevap olur" dedi.