Damada göre 'enflasyonla mücadele' çok başarılı

15 yılın en yüksek enflasyon oranının açıklandığı, oranı açıklayan kurumun genel başkan yardımcısının görevden alındığı günlerde Damat Albayrak enflasyonla mücadele programını açıkladı.09-10-2018 15:31

Enflasyonla mücadele programını açıklayan Hazine ve Maliye bakanı damat Berat Albayrak "Enflasyonla mücadelede oldukça başarılıyız" dedi.

Krizin varlığı konusunda bir mutabakata varamayan Erdoğan ve eşrafı bu kez de 'sprekülatif ataklarla' karşı karşıya kalındığını öne sürdü.

Süreçle ilgili Albayrak "Ağustos ayında başlayan ve eylülde etkisini hissettiren aksiyon ve adımlarımızla piyasaların adımları gerçekleştirmiştir" yorumunda bulundu.

Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'EKONOMİDE DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI'

"Ekonomide dengelenme süreci başlamıştır.  Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Belirsizlik sebebiyle fiyatlandırmalarda tahminler baz alınmıştır. Kurdaki volatile sonrası fiyatlarda normalleşme sürecine giriyoruz. "

Kurdaki bu normalleşmenin ardından fiyatlarda da normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var. Tüm paydaşların birlikte kazanması gereken bir anlayış.

'TÜM PAYDAŞLAR BERABER KAZANACAK'

"Bu ortamda kar arttırma amacıyla yapılmış her girişim çok daha büyük zararları beraberinde getirecek adımlar olacak. Bunu görmemiz lazım. Tüm paydaşlarımız aynı samimiyet üzerinde taşın altına elini koymayı ülke vazifesi edindi. Ortaya güçlü bir mücadele koyacak, tüm paydaşların beraber kazandığı bir ortamı oluşturacağız. Enflasyonla mücadele fiyat istikrarı tek başına devletin, kurumların, bakanlıkların yürütebileceği bir mesele değildir."

ENLASYONLA MÜCADELE İÇİN WEB SİTESİ

"Eylül ayı enflasyonu köpüğün neticesi olarak beklentileri aştı. Şimdi normalleşme zamanı.Tüm firmalarımız ile yıl sonuna kadar asgari yüzde 10 indirim yapmaları için mutabakata vardık. Katılanlara teşekkürler ancak katılmayanlara da bir şey diyemem. Gerek TOBB, gerek TÜSİAD tüm kurumlarımız olsun, firmalarla birlikte bu sürecin iletişimi içindeyiz. "

"Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar. Bu oran alt limittir. Sene sonu yapılan indirimlere ek olarak yapılacak bir indirim olacak. Bu mücadeleye omuz verin, sahip çıkın. Bu logo ile dükkanlarımızı, AVM'lerimizi süsleyeceğiz. Enflasyonla mücadele kapsamında yaptığımız kampanya için internet sitesi de kurduk. enflasyonlamucadele.org adını verdiğimiz bu siteye başvurarak kampanyaya katılabilirler. "

AYDA EN AZ BİR KEZ ZAM YAPILAN ELEKTRİK VE DOĞALGAZA YIL SONUNA KADAR ZAM YOK

"Enflasyonla mücadeleyi mali politikalarla destekliyoruz. Elektriğe ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız. Bekleyen KDV iadelerini hızlandıracağız, yıl sonuna kadar başvurular sonuçlanacak. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayacak işletmelerimiz altyapısı ile düzenlemeyi anlayıp işverenimize destek vereceğiz. KDV iadesi başvurusunda ilk 10 günde yüzde 50 iade yapacağız."

1 AĞUSTOS'TAN İTİBAREN KREDİ ÇEKENLERİN FAİZLERİNE YÜZDE 10 İNDİRİM

"Bankalarda yeniden yapılandırma tavsiye kararı için tekrar teşekkür ederim. Kredi faizlerinde yüksek dalgalanmalara şahit olduk. Bu normalleşme sürecine bağlı olarak bankalarımızda enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini açıkladılar. 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacak."

"Hal yasası da ekim ayı itibariyle de Meclis'te göreceğiz. Komisyonculuk kaldırılacak. Gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmaları açısından yakından takip edileceği ürün mekanizması için çalışmaları yapıyoruz. Yüksek üretici fiyatlarına göre değil, tüketici fiyatlarına göre belirlenecek. Ürün gözetim mekanizması süreci için çalışmaları başlattık. ALO175 ile hattımızı geçerli kıldık. Stokçulukla etkin mücadeleye devam edeceğiz."