Dağlık Karabağ'da ateşkes ilan edildi: Bölgede Rus askerleri kalacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Dağlık Karabağ'da savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladıklarını açıkladı.10-11-2020 08:02

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ krizine ilişkin yapılan anlaşma kapsamında Moskova saatiyle 00:00’dan itibaren ateşkes ilan edildiğini bildirdi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Rusya ve Azerbaycan liderleriyle Dağlık Karabağ'da savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dağlık Karabağ'daki savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını duyuran Paşinyan, gelecek günlerde bir ulusa sesleniş konuşması yapacağını açıkladı. Facebook hesabından açıklama yapan Paşinyan, "Rusya ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla Karabağ'daki savaşın 13.00 itibarıyla sona ermesine ilişkin bir bildiri imzaladım. Yayımlanmış olan açıklama metni hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici" ifadelerini kullandı.

Paşinyan'a göre karar, bölgedeki 'askeri durumun derinlemesine incelenmesi' neticesinde alındı.

ALİYEV: ANLAŞMA ERMENİSTAN'IN YENİLGİSİ ANLAMINA GELİYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bugün imzalanan anlaşma ile Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini duyurdu.

“Ağdam rayonu 20 Kasım’a kadar Azerbaycan’a teslim edilecek" diyen Aliyev ayrıca, Kelbecer'in 15 Kasım, Laçın'ın ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verileceğini duyurdu. Aliyev, anlaşmanın Ermenistan'ın yenilgisi anlamına geldiğini söyledi.

Rus askerinin anlaşma gereği Dağlık Karabağ'da 5 yıl süreyle kalacağını belirten Aliyev, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini kaydetti.

PUTİN: ATEŞKES BUGÜN BAŞLADI

Kremlin'den yapılan açıklamada da Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin, Karabağ'da savaşın tamamen durdurulması konusunda bir anlaşma imzaladığı kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuya ilişkin açıklamada bulunarak, Karabağ bölgesine barış güçlerinin konuşlandırılacağı bilgisini verdi. Putin, “Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00'dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar" ifadelerini kullandı.