Cumhuriyet gazetesi davasında haklarında hapis cezası verilen gazeteciler cezaevine girdi

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkûm edilen ve mahkûmiyet kararı onanan eski yazar ve yöneticiler cezaevine götürüldü.25-04-2019 18:47

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkûm edilen ve mahkûmiyet kararı onanan eski yazar ve yöneticiler için cezaevine girme süreci başladı. Kararı veren İstanbul 27. Ağır Mahkemesi, infaz savcılığına kesinleşme kararını yolladı.

Eski Cumhuriyet çalışanları Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Güray Öz, Önder Çelik ve Emre İper Kocaeli Adliyesi’ndeki işlemlerin ardından Kandıra Cezaevi'ne girdi. Kadri Gürsel ve Bülent Utku'nun adliyeye gitmediği öğrenildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (İstinaf), Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onamıştı. Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla yargılanan Akın Atalay hakkında “örgüte yardım” suçlamasından 7 yıl, 13 ay, 15 gün, Orhan Erinç hakkında 6 yıl 3 ay, Aydın Engin, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık hakkında 7 yıl 6 ay, Kadri Gürsel hakkında 2 yıl 6 ay, Hikmet Çetinkaya hakkında 6 yıl 3 ay, Önder Çelik, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, karikatürist Musa Kart hakkında 3 yıl 9’ar ay, muhasebe çalışanı Emre İper 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti. Nisan ayında kararını açıklayan mahkeme Akın Atalay’ın tahliyesine karar vermiş, Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay hakkında da beraat kararı vermişti. Karara göre Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku, tekrar cezaevine girecek.

BEŞ YILIN ÜZERİNDE CEZA ALANLARIN YARGITAYDAKİ İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Davada beş yılın üzerinde ağır hapis cezası alan isimlerin temyiz incelemesi ise Yargıtay'da yapılıyor. Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin ve Ahmet Şık'ın temyiz dosyası incelemesinin Yargıtay’da sürüyor.

Cezaları 5 yıldan az olanların Yargıtay'a başvuru yapma hakkı bulunmuyor.

Avukatlar Duygun Yarsuvat, Fikret İlkiz, Bahri Belen, Aynur Tuncel Yazgan, Tora Pekin ve Abbas Yalçın, onama kararının Ulusal Yargı Bilgi Ağı'na (UYAP) düşmesinin ardından mahkemeye infazı durdurma için dilekçe verdi. Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

"Aynı suçtan hükümlü diğer sanıklarla ilgili mahkûmiyet hükmü Yargıtay incelemesindedir ve cezası 5 yıldan fazla olan sanıklar yönünden infaza başlanmayacaktır. Kararın bozulması halinde ise, bundan cezası 5 yıldan az olan müvekkillerimiz de yararlanacaktır. Ancak o zaman cezası 5 yıldan az olan müvekkillerimizin hapis cezaları infaz edilmiş olacaktır."

CEZAEVİ SÜRECİ BAŞLADI

İstinaf mahkemesine gönderilen dosya, mahkemeye döndü ve kesinleşme kararı bugün infaz savcılığına gönderildi.

CEZAEVİNE GİRECEK İSİMLER

Bülent Utku: 1 yıl 7 ay 20 gün

Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör: 1 yıl 23 gün

Kadri Gürsel: 11 ay 27 gün (Tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda cezaevinde kalmayacak)

Emre İper: 7 ay 14 gün

MUSA KART: YUMRUK ATAN SERBEST, KARİKATÜRİST VE GAZETECİLER CEZAEVİNDE

Karikatürist Musa Kart konuyla ilişkin sosyal medya hesabından "Cezaevi kapısında..." başlığıyla bir paylaşım yaptı. Kart, paylaşımında "İnanıyorum ki bu dava halkın vicdanında görülmeye devam edecek. Birkaç gündür iyi kalpli ve duyarlı insanlar yaşadıklarımızı özetliyor: Yumruk atan serbest, karikatürist ve gazeteciler cezaevinde... Gazetecilerin cezaevi kapılarında açıklama yapmadığı günlerde buluşmak umuduyla hoşça kalın..." dedi.

GAZETECİLER KOCAELİ ADLİYESİ'NİN ARDINDAN KANDIRA CEZAEVİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

Cezaevine girecek olan gazeteciler, Kocaeli Adliyesi'ne geldi. Burada Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve Cumhuriyet gazetesi eski İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay gibi isimler tarafından karşılanan gazeteciler, önce sağlık kontrolüne, oradan da Kandıra Cezaevi’ne götürülecekler.