'Cumhurbaşkanlığı'nda basın kartı verilmeyecekler listesi var' iddiası

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nda bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddia edildi.22-08-2019 12:16

Basın kartları yeni hükümet sistemiyle başbakanlığın kapanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanırken; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nda bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddia edildi.

Evrensel’den Birkan Bulut'un haberine göre, bir yetkili, basın kartı başvuruları için yapılacak işlemlerden önce "onaylanmayanlar" listesine bakıldığını söyledi. Listede Evrensel ile Yeni Asya gazetesi ve kapatılan Dünya TV, Yaşam TV kanalları da yer alıyor. Aynı listede sendikalar, dernekler, cemiyetler diye başlıklar da bulunuyor. İddiaları sormak için aranılan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan ise telefonlara yanıt verilmedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Başbakanlık kapanınca, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı oldu. 24 Haziran 2018 tarihinde yeni yönetim sistemi başladı ancak basın kartı komisyonu 13 ay boyunca toplanmadı. Yıllardır “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renkleri de "turkuvaz" oldu.

Yasaya göre gazeteciler bir yayın kuruluşunda çalışmaya başladıklarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na başvuruda bulunuyor. Eğitim durumuna göre belirlenen bekleme süresinin ardından gazeteciler başvuru yaptıkları pozisyona göre gerektiren şartları yerine getiriyor. Örneğin; muhabir olarak başvuran bir gazeteci her ay dört tane olmak üzere imzalı haberlerini ikinci bir başvuruyla teslim ediyor. Basın kartı komisyonu, ikinci başvuruyu yapan gazetecilerin başvurusunu değerlendirerek kimlerin kart alabileceğine karar veriyor.

KART BAŞVURUSU BİLE İŞLEME ALINMAMIŞ

Ancak yeni basın kartları dağıtılmasına rağmen bazı gazete ve televizyonların çalışanları bu haktan yararlanamadı. Evrensel’de ilk defa basın kartı almak için başvuruda bulunan 7 emekçinin 2 yılı aşkın süredir basın kartı başvuruları sonuçsuz kaldı. İlk başvurusu işleme alınmayan emekçiler bu yüzden istenilen süreyi doldurmalarına rağmen Basın Kartı Komisyonu toplantısında değerlendirmeye tabi tutulmuyor. Basın Kartı Komisyonu'nun kararı nedeniyle basın kartlarının yenilenmesi için başvuran emekçilerin de basın kartı yenilenmedi.

Bazı gazetecilerin basın kartı başvurusunun neden uzun süredir kabul edilmediği sorulan yetkililer, “başvuru değerlendirmesinin” hâlâ sürdüğünü söyledi. Başvurunun nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulduğu konusundaysa herhangi bir yanıt verilmedi.

'ONAYLANMAYANLAR' LİSTESİNE KART YOK

Fakat bir başka yetkili ise gazeteciler hakkında ‘değerlendirme’nin çoktan yapıldığını söyledi.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nda “Onaylanmayanlar” başlığıyla hazırlanan listede bazı gazeteler, televizyonlar ve sendikaların yer aldığını anlatan yetkili, basın kartı başvuruları konusunda bir işlem yapmak için önce “yukarıdan gelen” bu listeye bakıldığını iddia etti. Bu listede Evrensel ile birlikte AKP’ye uzak duran Nur cemaatine yakın Yeni Asya, Yaşam TV, Dünya TV, sendikalar, gibi birçok kurum bulunuyor. Eğer basın kartı hakkında işlem yapılacak kişi bu listedeki kurumlardan birindeyse, herhangi bir işlem yapılmıyor.