Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan S400 açıklaması: Geri adım atmayız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı TV programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. S400 konusuna da değinen Kalın, Biz Türkiye olarak S400'lerden geri adım atmayız. Kararlılığımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.11-03-2021 21:30

Son günlerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İbrahim Kalın arasında farklı açıklamaların yapıldığı S400 savunma sistemine ilişkin katıldığı TV programında açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın, ABD’ye siyasi çözüm çağrısı yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin S400’leri ‘ihtiyacı olduğu için’ aldığını dile getiren Kalın, “Burada durup dururken Türkiye ‘ben onu değil, bunu almak istiyorum’ demedi. ‘Burada bir ihtiyaç var onu almak istiyorum’ dedi. Biz Türkiye olarak S400'lerden geri adım atmayız. Kararlılığımız devam ediyor. S400'ler F-35'lere tehdit teşkil etmez. Bu tartışmaların teknik değil siyasi bir tartışma olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak biz de diyoruz ki ‘Gelin siyasi olarak çözelim’. CAATSA yaptırımları anlamsız ve işlevsizdir. Bu tehdit dilleri bizi etkilemez” şeklinde konuştu.