Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanı yok

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile Saray’da görüştü. Görüşmede, Suriye ve Afganistan'daki insani durum ve yardım konuları ele alındığı aktarıldı.01-09-2021 20:14

Ankara'da BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın görüşmede, "Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanı yok" mesajı verdiği öne sürüldü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile Saray’da görüştü.

Görüşmede, Suriye ve Afganistan'daki insani durum ve yardım konuları ele alındığı aktarıldı.

'ULUSLARARASI TOPLUM SORUMLULUK ALMALI'

Suriye'de mevcut insani krizin sonlandırılması için siyasi çözüme ulaşmanın elzem olduğu ifade edilen görüşmede, Suriye'ye insani yardım geçişinin devamını sağlayan 2585 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararından duyulan memnuniyetin iletildiği belirtildi.

Afganistan'daki insani durumun kötüleşmemesi adına istikrarın sağlanması ve barışçıl geçiş sürecinin önemine vurgu yapıldığı öne sürülen görüşmede ayrıca, Türkiye'nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanının olmadığı şeklindeki görüşün Griffiths’e iletildiği ifade edildi.

Uluslararası toplumun acilen ve kararlı şekilde sorumluluk alması gerektiğinin altının çizildiği, Türkiye ve BM'nin, insani krizlerin önlenmesinde yakın koordinasyon ve iş birliğini sürdürmesi konusunda da mutabık kaldığı iddia edildi.