Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Moskova'ya bir mutabakata varma ümidiyle gidiyoruz

Kalın sığınmacılarla ilgili açıklamasında, "Avrupa, bize verdiği taahhütleri yerine getirmedi. 6 milyar euro verilecekti. Bunun yarısını verdiler. Kalan yarısını da film gibi uzatıyorlar. Artık Avrupa üzerine düşeni yapmalı" dedi.05-03-2020 00:51

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Erdoğan’ın Putin görüşmesine yönelik, "Moskova'ya giderken temel çerçevemiz Rusya Federasyonu ile imzaladığımız İdlib mutabakatı çerçevesinde acilen bir ateşkesin sağlanmasıdır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Saray'daki kabine toplantısı sırasında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Kalın, yarın Moskova'da gerçekleşecek olan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

'RUSYA ZİRVESİ'

- "Moskova'ya giderken temel çerçevemiz Rusya Federasyonu ile imzaladığımız İdlib mutabakatı çerçevesinde acilen bir ateşkesin sağlanmasıdır."

- "İdlib'de yaşanan hadiseler çerçevesinde, bir ortak anlayışla bir mutabakata varma ümidiyle gidiyoruz."

SIĞINMACILAR KONUSU

- "Külfet paylaşımı olmazsa herkesin yükü artar. Avrupalı dostlarımız, 'Mülteciler sınırımıza gelmedikçe sorun yok' şeklinde bakıyor. İmzalanan anlaşmanın temel hükümleri yerine getirilmelidir."

- "Avrupa, bize verdiği taahhütleri yerine getirmedi. 6 milyar euro verilecekti. Bunun yarısını verdiler. Kalan yarısını da film gibi uzatıyorlar. Artık Avrupa üzerine düşeni yapmalı."

- "Mültecilerin güvenli, gönüllü ve onurlu şekilde geri dönüşü sağlanacaksa bunun şartlarının Suriye sahasında oluşturulması gerekiyor."

- "AB ve ilgili taraflar sözlerini ne kadar hızlı tutarsa, krizin çözümü de o kadar hızlı olacaktır."

LİBYA KONUSU

- "Meşruiyeti olmayan Hafter yönetiminin ilan edilen ateşkesi nasıl ihlal ettiğini görüyoruz. Artık uluslararası toplumun da bunu net bir şekilde görmesi ve buna göre adım atması gerekiyor."

ENGİN ÖZKOÇ AÇIKLAMASI

- "(Engin Özkoç'a yönelik ) O sözler, bir insana ait olabilecek bir söz değildir. Yapılan suçlamaları cevap vermeye dahi değer görmüyoruz."