Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Erdoğan-Babacan görüşmesini doğruladı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Kalın, Erdoğan ve Babacan görüşmesini doğruladı.04-07-2019 23:50

Erdoğan başkanlığında Saray’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan’ın yeni bir parti  kuracağı iddia edilen Ali Babacan’la görüştüğünü doğruladı.

Kalın ayrıca Türkiye, Rusya ve İran’ın katılacağı üçlü zirvenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde ağustos ayında yapılacağını aktarırken, şunları söyledi:

“Geçen yıl Ekim ayında İstanbul’da yaptığımız dörtlü zirvenin ikinci toplantısının yine Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde Türkiye’de yapılması konusunda da muhataplarla mutabık kalındı G20 zirvesinde. Burada da Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa liderlerinin katılımıyla muhtemelen Ağustos ayının sonunda ya da Eylül ayının başında yani BM Genel Kurulu’na gitmeden önce bir dörtlü zirvenin yapılması planlanıyor. Burada da Suriye başta olmak üzere bölgedeki genel güvenlik konuları etraflı şekilde ele alınacak.”

 ‘S-400’LERİN NEREYE KONUŞLANDIRILACAĞIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA SÜRÜYOR’

Kendisine sorulan Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemlerinin ne zaman teslim ve nereye konuşlandırılacağı sorusuna ise Kalın şu şekilde cevap verdi:

 “S-400’lerin yakın bir zamanda teslimatı başlayacak ve aktif bir şekilde kullanılacak. Nereye konuşlandırılacağı konusunda çalışmaları Milli Savunma Bakanlığımız, Hava Kuvvetleri Komutanlığımız ve kuvvet komutanlıklarımız birlikte yürütüyorlar. NATO sistemi içerisinde yer alan güvenlik sistemimize bir tehdit oluşturacak bir sistem değildir”

‘İHTİYAÇ OLUNCA SİSTEMİN GÜNCELLENMESİ NORMAL’

Kalın, başkanlık sisteminde değişiklik iddiası üzerine sorulan soruyla ilgili ise geçişin ardından oluşturulan kurulların çalışmalar yaptığını söyledi ve “Bütün kurumlarımız düzenli bir şekilde toplanıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın başkanlığında da toplantılar yapılıyor. Politika kurullarına verilen görevler politikaların değerlendirilmesinde makro perspektiften bakılıp, teklifler geliştiriliyor. Yeni ihtiyaçlar, yeni sınamalar ortaya çıktıkça sistemin güncellenmesi, yeni adımların atılması normaldir” dedi.

‘GÖRÜŞME HAKKINDA BİLGİ VERMEM DOĞRU OLMAZ’

23 Haziran’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, parti kuracağı iddia edilen eski bakan Ali Babacan’la görüştüğü iddiasının sorulması üzerine Kalın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Ali Babacan ile bir görüşmesi olmuştur. Benim şu anda size bilgi vermem uygun olmaz. İçeriğiyle ilgili uygun görürse Sayın Cumhurbaşkanımız, uygun bir zamanda ne oldu ise o şekliyle paylaşırlar” ifadelerini kullandı.

‘GÜNDEMDE DEĞİŞİKLİK YOK’

Soru üzerinde Bakanlar Kurulu’nda değişiklik yapılacağı iddialarını yalanlayan İbrahim Kalın, “Bugün itibariyle gündemimizde böyle bir şey yok” dedi.