Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı ertelendi

İleri bir tarihe ertelenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında vaka sayılarının azaltılabilmesi için alınması muhtemel yeni önlemler değerlendirilecek.02-08-2021 08:31

Bugün yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. ‘Normalleşme’ sürecinin başladığı 1 Temmuz'dan ay sonuna kadar geçen sürede vaka sayılarının 4 kattan fazla artması, salgın önlemlerini yeniden gündeme taşıdı. Yapılacak ilk toplantıda vaka sayılarının azaltılabilmesi için alınması muhtemel yeni önlemler değerlendirilecek.

NTV’nin haberine göre ileri bir tarihe ertelenen kabine toplantısında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka artışının nedenlerine yönelik bir sunum yapacak. Aşılamadaki son durumu aktaracak olan Koca'nın alınabilecek önlemlere ilişkin alternatifleri masaya getirmesi bekleniyor. Seçenekler arasında seyahat ile belli gün ve saatlerde sokak kısıtlamaları yer alıyor. Kapalı mekanlara girişte aşı şartı da değerlendirilmesi beklenen başka bir seçenek.

VAKA 4 KATTAN FAZLA ARTTI

AKP iktidarının ‘normalleşme’ sürecini başlattığı 1 Temmuz'da günlük vaka sayısı 5 bin 288 iken, 42 kişi de hayatını kaybetmişti. Ancak temmuz ayında vakalar 4 kattan fazla arttı. 31 Temmuz'da 22 bin 332 yeni vaka tespit edildi, 79 kişi de hayatını kaybetti. Dün ise son 20 bin 890 yeni vaka tespit edildi ve 96 kişi yaşamını yitirdi.