Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan'ın siyasi şovuna dava açmış!

Danıştay’da görülen davada, 'davalı' sıfatıyla bulunan Cumhurbaşkanlığı’nın ağustos ayında Ayasofya’nın tekrar müze olması için bu karara itiraz ederek temyiz yoluna başvurduğu ortaya çıktı.09-09-2020 01:18

Danıştay tarafından Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair verilen iptal kararının Cumhurbaşkanlığı tarafından temyize götürüldüğü ortaya çıktı.

AKP’nin siyasi şov malzemesi olarak başlattığı süreçle, Danıştay 10. Dairesi, 10 Temmuz'da Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Kararın ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ayasofya, Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmiş ve ibadete açılmıştı.

Bu düzenlemeyle birlikte yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen ilk olarak 24 Temmuz’da Ayasofya’da kalabalık bir cuma namazı kılınmıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI TEMYİZE GÖTÜRMÜŞ!

Jurnal Türkiye’de yer alan habere göre Danıştay’da görülen davada, 'davalı' sıfatıyla bulunan Cumhurbaşkanlığı’nın ağustos ayında Ayasofya’nın tekrar müze olması için bu karara itiraz ederek temyiz yoluna başvurduğu ortaya çıktı.

UYAP sistemi üzerinden yapılan herkese açık bir şekilde yapılabilen sorgulamada “Dosyanın Son Aşaması” bölümündeki dosyanın, 19 Ağustos tarihinden itibaren tetkik hakimi tarafından ilk inceleme yapılmak üzere sıraya alındığı görüldü.