Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a soruldu: 'Deniz Poyraz'ın katili, saldırıdan önce kimlerle görüştü?'

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.31-08-2021 14:36

İleri Haber

Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin katil Onur Gencer’in telefonuna ait HTS kayıtlarının incelenmesi Meclis gündemine taşındı. HDP’li Batman Milletveki Ayşe Acar Başaran, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Katil Onur Gencer, saldırıdan önceki 3 ay boyunca kim ya da kimlerle görüşmüş ve yazışmıştır?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik 17 Haziran 2021’de Onur Gencer tarafından silahlı saldırı gerçekleştirilmiş ve saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz katledilmişti.

Katil Onur Gencer olay sonrası hızlıca tutuklanmıştı. Geçen sürede henüz iddianame hazırlanmazken, Poyraz’ın avukatlarından Türkan Aslan, failin telefonuna ait HTS kayıtlarını incelediklerini ve katil Gencer’in tek başına hareket etmediğinin ortaya çıktığı bilgisini paylaştı.

Failin saldırıyı tek başına değil belli bir örgütsel yapı içerisinde birlikte planladığı ve ortak bir çalışma sonucu gerçekleştirdiğini ifade eden Türkan Aslan, “Katilin 24 saat bile dolmadan tutuklanması soruşturmanın yüzeysel yürütülmesine neden olmuş ve delillerin kaybolma olasılığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle savcılığın soruşturmanın başında göstermediği titizliği talep ettiğimiz hususlarda gereken araştırmayı AİHM kriterlerini göz önünde bulundurarak yerine getirmesini beklemekteyiz. Bunun yanında sadece bizim taleplerimiz üzerinden soruşturmanın yürütülmesi değil, savcılığın da dosyaya giren yeni bilgi ve belgeleri büyük bir titizlikle ve hassasiyet ile inceleyerek delilden delile ulaşacak şekilde soruşturmayı derinleştirilmesi gerekmektedir" dedi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISINA SORULDU

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

HDP’li vekil, önergesinde Oktay’a şu soruları yöneltti:

- Deniz Poyraz’ın katledilmesine dair iddianame neden henüz hazırlanmamıştır?

- Deniz Poyraz’ın katilinin yalnız olmadığına dair başından beri var olan şüpheler neden göz önünde bulundurulmamış ve zamanında araştırılmamıştır?

- Deniz Poyraz’ın katledildiği baskında görgü tanıklarının ifadelerine dayanan “polisin rahat tutumu” iddiaları araştırılmış mıdır? Bu konuda bir soruşturma başlatılmış mıdır?

- Cinayet işlenirken polislerin aşağıdan binaya doğru bakmakla yetindiklerine dair tanıkların iddiası araştırılmış mıdır?

- Katil Onur Gencer, ilk ifadesinde “Silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim” demiştiancak sadece Deniz Poyraz’ın bedeninde en az 6 mermi ve HDP binasının içinde ise 33 kurşun izi tespit edilmiştir. Katilin ifadesi doğru ise diğer kurşunlar hangi silaha aittir?

- Katil Onur Gencer’in binaya girerken elinde bulunan dolu çanta gözaltı işlemi sırasında ortalıkta görünmemektedir. Çanta nerededir? Çanta içinde ayrıca iki adet Uzi silah olduğu ve bu silahların ortalıktan kaybolan diğer iki katile ait olduğu iddiası doğru mudur?

- Katil Onur Gencer, ifadesinde “Olay doğaçlama yaşandı” dedikten hemen sonra, Ocak ayından beri parti çevresinde keşif yaptığını söylemiştir. Bu keşifler ne kadar sürmüş ve kendisine kim yardımcı olmuştur?

- Sağlık memurluğundan ayrılan ve belirli bir işi olmadığı anlaşılan katil Onur Gencer, neden özellikle İzmir Valiliği’ne ait bir oteli tercih etmekte ve oda ücretini nasıl karşılamaktadır? Bu otelde görüştüğü herhangi kimse var mıdır? Kamera kayıtları incelenmiş ve görgü tanıkları dinlenmiş midir?

- Bir sosyal medya paylaşımında bile günlerce süren gözaltı uygulanırken, katilin 18 saat gibi kısa bir süre sonra adliyeye götürülüp tutuklanmasının sebebi nedir?

- HTS kayıtlarının içerikleri nelerdir? Katil Onur Gencer, saldırıdan önceki 3 ay boyunca kim ya da kimlerle görüşmüş ve yazışmıştır?

- Katil Onur Gencer bu cinayeti kimlerin azmettirmesiyle ve yardımıyla işlemiştir?

- Deniz Poyraz’ın diğer katilleri kimlerdir?