Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay Ordu'da: ‘Hasar büyük’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sel felaketinin yaşandığı Ordu'ya geldi. Hasarın büyük olduğunu itiraf eden Oktay, “Keşke böyle bir şey olmasaydı” dedi.09-08-2018 07:22

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sel felaketinin yaşandığı Ordu'ya geldi. Oktay, "Böyle bir şey keşke olmasaydı. Olmamasını arzu ettiğimiz bir olay ama çok yoğun bir yağış var” ifadelerini kullandı.

Oktay’ın ziyaretinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve AKP Ordu milletvekilleri eşlik etti.

‘KEŞKE OLMASAYDI’

Ordu'nun Ünye ilçesinde selden hasar gören bölgelerde incelemelerde bulunan Oktay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, gerekse kendisinin ve ilgili bakanların sel afeti başladığı andan itibaren konuyu yakından takip ettiğini savunan Oktay, "Böyle bir şey keşke olmasaydı. Olmamasını arzu ettiğimiz bir olay ama çok yoğun bir yağış var” ifadelerini kullandı.

Gerekli tüm tedbirlerin alındığını iddia eden Oktay, şunları söyledi:

"Kapasitenin çok üzerinde yağış olması kaynaklı bazı yerlerde mahsur kalan vatandaşlarımız vardı. Bu vatandaşlarımızın tamamı mahsur kaldıkları yerden kurtarılmış durumda. Yine tekstil fabrikasında 165 çalışanımız vardı. İlgili birimlerimizin, sahil güvenlik, jandarma, emniyet, Valiliğimiz, AFAD, 112 Acil başta olmak üzere tüm ilgili birimlerimizin canla başla çalışmasıyla bu arkadaşlarımız tahliye edilmiş durumda. Yine mevsimlik işçilerimiz vardı. Aynı şekilde onlarla ilgili de her türlü tahliye işlemleri tamamlandı. Tüm bu olaylar içerisinde bizi sevindiren olay herhangi bir can kaybımızın olmaması."

‘HASAR BÜYÜK’

Oktay, Valilikte ön hasar çalışmalarının da yoğun şekilde sürdüğüne değinerek, şöyle konuştu: "Gerek ev ve iş yerleriyle ilgili gerekse de fındık üreticilerimizin de gördüğümüz kadarıyla hasarı büyük. Hasar çalışmaları tamamlanacak, tamamlanmadan bu aşamada bir açıklama yapmamız uygun olmaz ama selden, afetten zarar gören bütün Ordu'daki, Ordu'nun farklı ilçelerinde Ünye başta olmak üzere vatandaşlarımız rahat olsunlar, devlet olarak ne gerekiyorsa biz gereğini yapacağız. Şu ana kadar da zaten ilk andan itibaren de Sayın Cumhurbaşkanımız da konuyu çok yakinen takip ediyorlar. Kendisi zaten hepimizi de talimatlandırmış durumdalar. Hiçbir vatandaşımız açta açıkta herhangi bir şekilde herhangi bir şeye ihtiyacı olacak şekilde kalmayacak."

Türk Kızılayının da gerekli yerlerde tüm vatandaşları misafir ettiğini, ayrıca sahil yolu üzerindeki köprünün tek yöne ulaşıma açık olduğunu kaydeden Oktay, diğer yönde de temizlemeye yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Oktay, aynı bölgede hasarlı olan üç köprüde de gerekli çalışmaların yerine getirildiğini, ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.