Cumhur İttifakı'nın HDP'ye karşı atacağı ilk adım belli oldu

AKP ve MHP’nin HDP için öncelikle anayasanın 68. maddesinde yer alan “Siyasi partilerin suç işlemesi teşvik edilemez” hükmü gereğince Hazine yardımından “muaf tutulacağı”, daha sonra da parti hakkında “kapatma davası açılabileceği” belirtiliyor.02-01-2021 12:59

Cumhur İttifakı, HDP’nin kapatılması ile ilgili adım atmaya hazırlanıyor. İttifakın HDP için öncelikle anayasanın 68. maddesinde yer alan “Siyasi partilerin suç işlemesi teşvik edilemez” hükmü gereğince Hazine yardımından “muaf tutulacağı”, daha sonra ise aynı madde ve Siyasi Partiler Yasası’nın 101. maddesine göre parti hakkında “kapatma davası açılabileceği” belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılmalıdır” çıkışı ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “muhalefeti inşa edeceklerine” dair sözleri, kulislerde “HDP’ye yeni yaptırımların geleceğinin işareti” olarak yorumlanırken, iktidar kanadından HDP’ye yönelik ilk yaptırım “Hazine yardımı” olacak. TBMM’de kabul edilen 2021 yılı bütçesine göre, HDP’nin 57 milyon 550 bin TL Hazine’den yardım alacağı belirtiliyor. Bu paranın da ocak ayı itibarıyla partilerin hesaplarına yatması bekleniyor.

6-8 EKİM OLAYLARI GEREKÇE GÖSTERİLECEK

HDP’nin, 6-8 Ekim olayları nedeniyle Anayasanın “suç işlenmesine teşvik” hükmüne sokulabileceğini ileri süren Cumhur İttifakı, HDP’li milletvekillerinin “terör örgütü üyelerinin cenazelerine katıldığı, PKK’nın siyasi eylemlerini desteklediklerinin de anayasanın ilgili hükümlerine aykırılık teşkil ettiğini iddia ediyor. Bununla birlikte anayasanın 69. maddesinin 6. fıkrasında ise “Bir siyasi partinin, 68. maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak, onun bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin anayasa Mahkemesi’nce tespit edilmesi halinde karar verilir” hükmü yer alıyor.

Bu aşamada iktidarın, Hazine yardımı yaptırımının ardından ilgili maddelerce anayasa Mahkemesi’ni göreve davet edebileceği ifade ediliyor. İktidar cephesi “HDP’nin gerek Hazine yardımından mahrum kalması gerekse kapatılması için yasalarda her türlü yaptırım mevcut” yorumunda bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Eylül-Ekim 2014'te IŞİD'in Kobani bölgesine saldırıları yoğunlaştırması üzerine Türkiye'nin farklı şehirlerinde "Kobani'ye destek" eylemleri başladı.

Türkiye'de "6-8 Ekim Olayları" olarak bilinen Kobani protestolarında ve çatışmalarda 37 kişi yaşamını yitirmiş, 326'sı güvenlik görevlisi 761 kişi de yaralanmıştı.

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç'un 6-8 Ekim 2014 Kobanî protestoları sırasında yaşanan ölümler ve yaralanmalarla ilgili, ulusal ve uluslararası hukuk bağlamında sorumlulukları bulunan kamu görevlilerinin araştırılması, bu görevliler hakkında soruşturma yapılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu araştırma önergesi Ekim 2020'de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

HDP’den konuya ilişkin yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

"6-8 Ekim Kobanî protestolarının araştırılmasına yönelik araştırma önergemiz AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar gerçeklerden kaçıyor, suçunu gizlemeye çalışıyor. Her hafta araştırma önergesi vermeye ve suçunuzu yüzünüze vurmaya devam edeceğiz."